’Biz sağlıklı, sürdürülebilir ve sabit fiyatlı ürün yetiştiriyoruz’

Cantek Group Başkanı Can Hakan Karaca, günümüz insanın artık ‘şımardığını’ ve her sezon her şeyi istediğini belirterek, ‘’Bu ihtiyaca cevap vermek ve gıdaların uygun fiyata üretilmesini sağlamak için mümkün olduğu kadar çok gıda üretilmeye çalışılıyor. Bunu yaparken de ne tabiata saygı kalıyor ne gıdaya. Çok üretelim uygun fiyata satalım derken hem sağlıksız ürün üretiliyor hem de tabiat alanları işgal ediliyor. Tüm bu sorunlardan kaçınmak ve sağlıklı gıdaya ulaşabilmek için fabrikalaşma sürecine girilmesi gerekiyor’’ dedi.

banner5

Cantek Group Başkanı Can Hakan Karaca, şimdiye kadar soğutma sistemleri ve izolasyon işleri üzerine çalıştıklarını belirterek, ‘’Gıdaların saklandığı depoları ve işlendiği çalışmalar yapıyorduk. Son olarak gıdaların hem saklandığı hem işlendiği hem de üretildiği tesisler kurduk. Biz bu tesisleri üretirken 60 ülke ile çalıştık. 13000 tane müşterimiz oldu. Bizim yaptığımız iş gıdayı üretmek kadar önemli. Dünyada insanların 10’da 9’unun gıdayla bir problemi var. Bunun farkına vardık ve gıdanın üretimi alanında bitki fabrikaları kurmayı seçtik’’ dedi.

Tabiat alanları işgal ediliyor

Günümüzde insanların sezonun her anında sebze tüketmek istediklerini ifade eden Karaca, şöyle devam etti: ‘’Gıda bizim organizmamıza göre sezonunda yenirdi. Ama insanoğlu şımardı. Her sezon her şeyi istiyor. Bu ihtiyaca da cevap verebilmek için gıdaların uygun fiyata üretilmesini sağlamak için de mümkün olduğu kadar çok gıda üretmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de ne tabiata saygımız kalıyor ne gıdaya. Artık tonaj ile uğraşıyoruz. Çok üretelim uygun fiyata satalım diye hem sağlıksız ürün üretiyoruz hem de tabiat alanlarını işgal ediyoruz. Biz dünyayı bütün bakterilerle, böceklerle, sineklerle paylaşıyoruz. Bunun devamı gerekiyor. Su kaynaklarımız da bitiyor. Tüm bu sorunlardan kaçınmak için fiyat stabilitesi yakalamak için sağlıklı gıdaya ulaşabilmek ve her sezon gıdayı bulabilmek için bir şekilde fabrikalaşmak zorundasınız.’’

Ne zaman zehir kullanmazsınız?

Tarım yaparken böcekleri, mantarları ve zararlı organizmaları öldürmek için zehir kullanıldığına dikkat çeken Karaca, ‘’Ne zaman zehir kullanmazsınız? Gıda ürettiğiniz yerin içine sokmazsanız zehir kullanmaya gerek duymazsınız. Bizim gıda ürettiğimiz yerler bildiğiniz ameliyathane mantığında yapılıyor. Son derece hijyenik ve temiz. Bu nedenle bitkinin üretildiği yere böcek girmiyor ve böcekle mücadele etmeye de gerek kalmıyor’’ dedi.

Çok az su kullanılıyor

Üretim esnasında çok az su kullandıklarının da altını çizen Karaca, ‘’Çünkü suyun buharlaşmasına müsaade etmiyoruz. İdeal koşullarda üretiyoruz. Tamamen kullandığımız suyun bitkiye geçmesini sağlıyoruz. Kapalı bir ortamda üretim yapıldığından suyu sadece taşıyıcı olarak kullanıyoruz. Onun alması gereken vitaminleri ve mineralleri su kanalıyla suya vererek suyun transfer etmesini sağlıyoruz. Böylece bitki sadece alacağı ve kullanacağı kadar suyu alıyor, gerisini bırakıyor. O yüzden çok su kullanmaya gerek kalmıyor. Daha da önemlisi tarımda kullandığınız suyu tabiata salmıyorsunuz’’ dedi.

2 yıldır ürün üretiliyor

Bitki fabrikasından 2 yıldır ürün aldıklarını ifade eden Karaca, ‘’Yeşilliklerimizi kendimiz üretiyor ve tüketiyoruz. Lezzetlerine, gramlarına, içlerindeki vitamin oranlarına bakıyoruz. Şu ana kadar 110 ila 120 çeşit bitki ürettik. Sadece marulda 30 çeşit denedik. Bunların bazılarını ticarete hazır hale getirdik. Bu konuyla ilgili dünyanın en büyük tedarikçileriyle birlikte çalışıyoruz. Marul dışında fesleğen, kekik, ıspanak da üretiyoruz’’ diye konuştu.

‘‘Piyasa insanları ürkütmek istemiyor’’

Ürünlerde sabit fiyat konusunun pek çok denkleme bağlı olduğunu söyleyen Karaca şöyle devam etti:

‘’Bizim bir ürünü belli bir fiyata satmamız, sizin elinize belli bir fiyata gelmesini garantilemez. Ben hep 2 liraya satarım ama onu size satan adam kaç liraya satacak, o çok önemli. Çünkü ürünü ben direk alıcıya satamam. Ama benim maliyetim fiks. Bir şeyin fiyatı neden çok artıyor. Üretilemediği için çok artıyor. Sürekli üretilen bir gıdanın fiyatı stabil olur. Burada hükümetlerin tutumu çok önemli. Eğer onlar bu konuyu önemserlerse ve teşvik ederlerse, sadece bir tane bitki fabrikası değil, 50 tane birden bitki fabrikası olursa kesinlikle piyasada fiyatlar sabit olur.‘’

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 00:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali şener
Ali şener - 1 ay Önce

Sistem içinde sabit Fiat mümkün değil. Ürünler hep İsrail tohumu. GDO süz tohum varmı ?

SIRADAKİ HABER

banner8