Annesi için ekti, gelir kaynağı yaptı

Antalya Gazipaşa'da oturan İbrahim Ekrem Ceran, patatesi çok seven ancak şeker hastası olan annesi için, şeker hastalarının da tüketebildiği tatlı (kırmızı) patates ekti. Çok iyi para etteiğini görünce üretimi büyüttü...

Annesi için ekti, gelir kaynağı yaptı
banner24

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde, anne sevgisinin yol açtığı bir mücadele, kazanç kapısıs oldu. Olayın kahramanı İbrahim Ekrem Ceran adlı üretici. İbrahim Ceran, patatesi çok secven ancak şeker hastası olduğu için tüketemeyen annesinin durumuna çok üzüzlüyordu. Araştırmaları sonucu, şeker hastalarının da tüketebildiği tatlı(kırmızı) patatesin varlığını öğrendi. Anavatanı uzak doğu olan kırmızı patatesten 120 kilo bulan üretici, bunları toprakla buluşturdu. Doğal gübre ve kendi yaptığı doğal ilaçlarla patatesleri yetiştirip hasat etti ve ilk olarak annesine tattırdı. Annesinin korkarak yediği patatesi çok sevdiğini ve sağlığını bozmadığını gören Ceran, ihtiyaç fazlası patatesleri iş yerinin önünde satışa sundu.

''Annem korkarak tüeketti''

İçinde A, C, B ve B6 vitaminleri bulunan kırmızı patatese ilginin yoğun olduğunu gören Ceran, bu ürün ile üretime başlama öyküsüsnü şöyle anlattı:

''Annem yıllardır şeker hastalığı ile mücadele ediyor ve patatesi çok sevdiği halde tüketemiyordu. Bu durum brni üzüzyordu. Bunu bildiğim için internette araştırma yaptım ve kırmızı patatesi keşfettim. 2 yıl önce kurduğum hobi bahçeme 120 kilo kırmızı patates ektim. Kendim ürettiğim organik ilaçlarla üretimi yaptım. Hasadını yaptığımda ilk olarak anneme götürdüm.

Annem ‘Bana niye getirdin oğlum, ben şeker hastasıyım biliyorsun. Patates yiyemem’ dedi. Ben bu patatesin farklı bir patates olduğunu söyledim ve tatmasını ısrar ettim. Beni kırmayarak bir parça yedi ve kendisine dokunmadığını gördü. Daha sonra biraz daha yedi. Başka şeker hastalarına da verdim onlar da tüketti ve kendilerine dokunmadığını söyledi. Bunun üzerine annem de gönül rahatlığı ile yemeye devam etti.

''Görenler çok şaşırıyor''

Şimdi üretip iş yerimin önünde satıyorum. Kırmızı patatesi görenlerin şaşırıyor. Bu patates yoğun miktarda lif oranı içeriyor. Bu nedenle tok tutuyor ve acıkma hissini uzun süre ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla kilo vermek isteyenlere de yardımcı oluyor. Daha pek çok vitamin ve fayda içeriyor. Fiyatı normal patatesin iki katı. Şuan büyükşehirlerin lüks semtlerinde kilosu 20 liraya satılıyor. Ben ilk etapta annem için ürettim ama seneye tüm bahçeme ekerek ticari olarak kırmızı patatesi üretmeyi amaçlıyorum.”

Faydaları saymakla bitmiyor

Sağlık ve beslenme ile ilgili bilgi kaynaklarına göre de kırmızı patates tam bir vitamin, mineral ve lif deposu. İçinde A, C, B ve B6 vitaminlerini bulunan kırmızı patates çok önemli bir lif kaynağı. Vitaminlerin yanında içeriğinde fosfor, bakır, manganez ve potasyum bulunduran patates, klasik patatesten çok daha sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olarak biliniyor. Glisemik indeksi düşük olduğu için tok tutan kırmızı patates, bu özelliği sayesinde ani bastıran açlıkların önüne geçip, kilo verilmesine yardımı oluyor. Beta karoten oranı yüksek olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirdiği, Karaciğer yağlanması, kalp krizi riskini azalttığı söylenen kırmızı patates, özellikle cilt ve prostat kanseri riskini de azaltmaya destek oluyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20