Anneler günü çiçekçilerin yüzünü güldürmedi

ÖZEL RÖPORTAJ: Anneler Günü haftasında normal şartlarda satış rekorları kıran çiçekçiler, bu sene salgın nedeniyle zor günler geçiriyor. Süs bitkisi üreticileri, geçen yılın aynı dönemine göre bu sene aynı dönemde çiçek ihracatında da yüzde 40 düşme olduğunu ve pazardaki daralmanın halen devam ettiğini söylüyor.

Antalya'da yıllardır kesme orkide üretimi yapan Adnan Özçelik, bir yıl önce Mayıs ayında yaptığı satışlarla, salgın günlerinde yapabildiği satış miktarını karşılaştırdı; "Türk insanı için süs bitkisi satın almak öncelikli ihtiyaç listesinde değildi... Ama yine de özel günlerde mesela Antalya'da Rusların zafer gününde, Paskalya zamanı, Anneler Günü'nde güzel satışlarımız olurdu. Ben Orkide üreticisiyim, geçen yıl bu mevsimde Anneler Günü için İstanbul'a 300-400 kutu çiçek gönderiyorduk, bu sene İstanbul'a 70 kutu çiçek gönderebildik, üstelik çok daha ucuza gidiyor."

Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin süs bitkilerinin toplam ihracatı 110 milyon dolar olduğunu söyleyen Özçelik, "Bu 110 milyon Dolarlık ihracatın yüzde 60'ı Antalya'dan sağlandı.. Antalya süs bitkisi üretiminde merkez durumda... Ancak Coronavirüs sebebiyle bütün dünyada pazar sıkıştı, ihracat yapılamıyor... Pazarda yüzde 40 daralma var ve devam ediyor.. Gidin bakın Antalya'da seralara süs bitkisi üreticileri çiçeklerini söküyor, alan yok" dedi

Coronavirüs süs bitkisi üreticileri için belki bir kaç ay sürecek geçici bir sorun gibi gözükse de, kaçakçılık ve ithalat üreticilerin belini büken daha kronik bir sorun... Süs bitkilerinde kaçakçılığın yaygın olduğunu söyleyen Adnan Özçelik, bir tırda ülkeye 8 bin çiçek sokulup, 5 bin çiçek girmiş gibi işlem yapıldığını iddia etti. Çözüm ise ihtisas gümrüklerinin oluşturulması ve daha sıkı denetim... Süs bitkilerinde KDV oranının düşürülmesi de üreticilerin bir diğer talebi.

Süs bitkileri sektöründe en büyük ithalat kalemlerinin başında üretim materyali fide ve fidan geliyor. Sektörün en büyük alıcısı konumundaki belediyeler ve diğer kamu kuruluşları daha çok büyük ağaçları tercih ediyor... Üreticiler, tercih edilen bu ağaçların yetişmesi için de en az 10 yıl finans desteği verilmesi gerektiği görüşündeler.

Antalya'da Kent Konseyi'nin Tarım Çalışma Grubu'nun başkanlığını da yürüten Adnan Özçelik, sera bölgelerinde zirai atıklar, ilaç kalıntıları, tarım topraklarının kullanım durumuyla ilgili de raporlar hazırlayarak konsey olarak, Belediye ve Bakanlıklara iletiyorlar...

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Naci Özgen
Naci Özgen - 2 yıl Önce

Belediyelerimiz ve odalarımız acilen bu ürünleri satın alarak destek sunmalıdır.Bunlar milli servetlerimiz ve alın terimizdir.Destek olmalıyız.

yavuz ali sakarya
yavuz ali sakarya - 2 yıl Önce

adnan bey, konuya hakim biri olarak, yaptığınız açıklamalar için çok teşekkür ederiz. sağlık içinde kalın.

SIRADAKİ HABER

banner20