‘Yargı reformu için önce inanmak ve samimi olmak gerekli’

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Yargı Bağımsızlığı ve siyasi iktidarın yargı reformu çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

‘Yargı reformu için önce inanmak ve samimi olmak gerekli’

Rafet Zeybek’in açıklamaları şöyle:

‘’Yargıda reform yapılacaksa öncelikle yapılması gereken anayasada değişiklik yapılmalıdır. Anayasa değişikliği yapılmadan Türkiye’de yargıyı tarafsız ve bağımsız yapamayız. Hakimler ve Savcılar Kurulu yasası mutlaka değiştirilmelidir. HSK bugün adeta yürütmenin bir organı gibi hareket eder noktaya gelmiştir, Yürütmenin etkisindeki bir yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığından söz edemeyiz. Anayasa değişikliği, Hakimler ve Savcılar Kurulu yasası değiştirilmeden ne reform yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin yargı bağımsız ve tarafsız olmaz. Bağımsız ve tarafsız bir yargı milletin güvencesi olduğu gibi, gerçekten bir hukuk devleti olmanın, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin teminatıdır. Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı eğer bu konuda samimilerse bu düzenlemeler yapılmalıdır. Bu dönem mecliste yargı reformu adı altında yasalar geçirildi, bağımsız ve tarafsız yargıyı sağladık mı, sağlamadık.  Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı yargıda ve ekonomide reform yapacağız dediklerine göre yargıdaki sorunları kabul ediyorlar demektir, çalışmalara başladılar, dilerim tüm muhalefet partileri, üniversiteler, barolar dahil tüm kesimlerle görüşerek, gerçekten işbirliği içinde yasal değişiklikler gerçekleşir. Yoksa çok şey kaybettik, kaybetmeye devam ederiz. Böyle giderse bu ülkenin geleceği tehlikededir. Bunu hep birlikte ele le verip Türkiye’nin bir hukuk devleti olmasını, yargının bağımsız ve tarafsız olmasını sağlamalıyız.

Uygulamalarda neler oluyor, yargının bir dönem FETÖ’nün kontrolüne girdiğini söylemiştik. O dönem çıkartılan yasalarla “Türkiye’de adaleti gerçekleştireceğiz” iddiasında bulunmuşlardı ama olmadı.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20