'Şu an Türkiye bir monarşi devleti oldu'

Mustafa Akaydın, CHP'den 25 ve 26. dönem milletvekilliği, yine 2009 yılında Antalya Büyükşehir Belediye başkanı seçilerek bir dönem başkanlık yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından söylediği, "15 Temmuz bir faciadır neyini kutluyorlar, ölen 250 vatandaşımızın katili devlettir" sözlerinden sonra hakkında fezleke hazırlandı, milletvekilliği sona erdikten sonra yargılandı, beraat etti. Akaydın o günler için, " 2017 yılının Ağustos ve Eylül ayları büyük bir linç kampanyası ile karşılaştım. Çok şükür beraat ettim. Yargıtay da benim söylediklerimin bir suç olmayacağı konusunda deklarasyon yayınladı “diyerek sıkıntılı geçen günlerini anlattı....

CHP'den siyasete atılmadan önce Akdeniz Üniversitesi rektörü olan, çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi bulunan genel cerrahi uzmanı profesör doktor Mustafa Akaydın, bugünlerde ise siyasette nelere alışamadığının kitabını yazıyor.

Mustafa Akaydın, bilim adamı titizliği ile siyaseti, üniversitelerin içinde bulunduğu durumu ve Türkiye'nin gündemini 3T 'ye değerlendirdi.

"Türkiye tarihi tarafsız ,doğru olarak yazılırsa, otoriter ve şeriat devletini özendiren tutumları nedeniyle sayın Recep Tayyip Erdoğan, hiç olumlu anılıp yazılmayacaktır" iddiasında bulunan Mustafa Akaydın,, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "Tarihte Metehan, Atatürk'ün mücadelesi bugün nasıl anlatılıyorsa, yıllar sonra da Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik değerlendirmeler de üniversitelerde ders olarak anlatılacaktır" sözlerini eleştirdi.

Anayasada yer alan "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir" ifadesinin de sadece adının kaldığını, içinin boşaltıldığını savunan Mustafa Akaydın, "Şu an Türkiye bir monarşi devleti oldu, parti devleti oldu" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "yeni kurulan DEVA ve Gelecek Partileri'nin seçimlere girmesi engellenirse, CHP olarak milletvekili veririz, seçime girmelerine destek oluruz" sözleri sadece iktidar kanadında değil, kendi partisinde de eleştirilmişti.... Eski CHP milletvekili profesör Mustafa Akaydın,, Kılıçdaroğlu'nun doğru yaptığını ve destek verilmesi gerektiğini söyleyerek şunları söyledi;

"Ben Sayın Kılıçdaroğlu ile aynı görüşteyim. Şu an en temel sorunumuz memlekete demokrasiyi geri getirmek,, güçlü bir parlamenter sistem kurmak. Onun için benim klasik bir lafım vardır; tek adam rejiminden kurtulana, parlamenter sisteme yeniden dönene kadar, yani deniz kenarına varana kadar beraber yürümek zorundayız. Ama deniz kenarına vardıktan sonra herkes ayrı gemilere binebilir."

Dolayısıyla hedef tek adam rejiminden demokrasiye dönmekse, her türlü siyasi görüşle beraber davranmakta bir sakınca görmediğini söyleyen Akaydın, "Bakın altını çizerek söylüyorum, her türlü siyasi görüşle paralel davranmak, demokrasiye inanan insanların temel görevidir. İyi Parti bugün Meclis'te ise ve muhalefetin sesi kısmen de olsa daha yüksek çıkıyorsa, bu Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilere rağmen yaptığı özverili davranışın sonucudur" dedi.

Mevcut siyasi atmosferin 2023 yılına kadar seçim yapmadan gitmeyeceğini düşünen Mustafa Akaydın,, kavgasız, gürültüsüz ve kesinlikle sandık yoluyla siyasi iktidarın en kısa sürede değişmesini umduğunu söyledi.

Hem yerel siyasetin, hem genel siyasetin nabzını tutmuş bir bilim adamı olarak Mustafa Akaydın, siyasette alışamadıklarını ise kitap haline getirdiğini anlattı. Siyasette kullanılan dile, seviyeye bir türlü alışamadığını söyleyen Akaydın, "siyaset seviyeli, nezaketle akıl ve bilimle yapılmalı... Parti ayrımı yapmadan söylüyorum, siyaset bu kavramların çok uzağında maalesef" şeklinde konuştu.

Üniversite camiasından gelen 2004-2008 arasında Akdeniz Üniversitesi'nde Rektörlük yapan Mustafa Akaydın'ı en çok yaralayan konulardan biri de Üniversitelerin akademik yetersizliklerinin azalacağına daha da artması... 12 Eylül kanunlarıyla yönetildiği için, yeterince özgür ve bilimsel yeterlilik olmadığı için 2002 yılından önce de eleştirilerin olduğuna dikkat çeken Mustafa Akaydın, bugünkü durumun ise daha da vahim olduğu görüşünde...

Profesör Doktor Mustafa Akaydın, AKP'nin üniversitelerin üzerinden silindir gibi geçtiğini iddia ederek, şunları söyledi,

"Bizim dönemimizde de her şey tozpembe değildi, eksiklerimiz vardı... Bizim zamanımızda 55 üniversite vardı, şimdi 206 üniversite var.. Akademik yeterliliğe bakacak olursak, öğretim üyeliğinde yükselme artık çok kolaylaştı. Üniversitede kalite düştü. 100 civarında fakülte ve enstitü öğrenci bulamıyor. Önümüzdeki hafta öğrenciler sınava girecekler, bu öğrenciler en az 100 fakülte ve enstitüyü tercih bile etmeyecekler."

Öğretim üyesi akademisyen yetiştirmede de kötüye gidiş olduğunu dile getiren Mustafa Akaydın'ın 25 uluslararası 100'den fazla da ulusal düzeyde yayınlanmış makalesi bulunuyor. Akaydın sözü bugünün rektörlerine getirerek şu değerlendirmeyi yaptı; "206 rektörün 71 tanesinin hiç bir bilimsel atıfı yok, daha acıklısı 68'inin hiç bir uluslararası yayını yok. Rektörleri böyle olan üniversitelerden akademik performans bekleyebilir misiniz. Bizim rektörlük yaptığımız yıllarda bilimsel yayınlarda İran bizim 18 devlet gerimizdeydi, uluslararası yayınlarda şimdi İran bizi geçti. O yıllarda dünyadaki ilk 100 üniversite arasında bir iki üniversite ile de olsa yerimiz vardı, şimdi adımız kalmadı. Erasmus çerçevesinde ülkeye gelen öğretim üyeleri Türkiye'yi terketti. AR-GE'ye ayrılan paylar azaldı"

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 02:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ş karlıdağ
Ş karlıdağ - 6 ay Önce

Lütfen Allah ile aldatmaktan vazgeçin.

Muhittin kasap
Muhittin kasap - 6 ay Önce

Sayın akaydın elhamdulillah müslümanız ve ALLAH ın emir ve yasaklarını kapsayan şeriat ada sonuna kadar bağlıyız sizin iddia ettiğiniz gibi türkiye ye şeriat ı getirmeye çalışan kimse yok zaten şeriat bir yönetim şekli değil yaşama şeklidir ALLAH a inanıyorsan onun koyduğu kurallarada uyacaksın uymazsanda onun bedeli ahirette mahkemi kübrada görülecektir öbür taraftan laik olduğunu iddia eden bir güruh ısrarla islama saldırmakta ve laikliği din gibi enjekte etmeye çalışmaktadırlar dinde zorlama yoktur inanırsan yaşarsın ama sizin istediğiniz gibide yaşamak zorunda değiliz

SIRADAKİ HABER