'Cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakanlığa adayım'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu ay içinde yaptırdıkları dokuz anketin ortalamasında yüzde 16 oranında oy oranlarının çıktığını söyledi.

'Cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakanlığa adayım'

Türkiye’deki genel seçimlere iki sene daha var. Ancak muhalefetteki partiler erken seçim çağrısı yapmaya devam ediyor. İktidar bu çağrıları reddederek seçimlerin zamanında düzenleneceğini vurguluyor. Araştırmacılar ise iktidar partisine oy desteğinin azaldığını öne sürüyor, diğer yandan anketlerde AKP’nin ortağı MHP’nin de mevcut baraj yüzde 10’u geçemediği görülüyor.

Halk TV’de parti olarak kendi yaptırdıkları anketler hakkında bilgi veren Akşener, İYİ Parti’nin ortalama olarak yüzde 16 oya ulaştığını bildirdi. Akşener aynı anketlerde AKP’nin oylarının yüzde 25 ile 30 arasında bir yerde olduğunu kaydetti.

Akşener, anketlerde HDP’nin oy oranın ise yüzde 9,5 ila 10,5 arasında değiştiğini belirtti.

‘Başbakanlığa adayım’

Akşener, cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları hakkında ise “Ben sayın Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı ile ilgili yaptığı tarife yüzde yüz katılıyorum. Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim. Bunu net bir şekilde söylüyorum. Kendi adıma bunu söylüyorum. Ama kim aday olacak kısmında seçilecek, kazanacak bir adayla ve Cumhurbaşkanlığını devam ettirecek bir adayla devam edeceğiz. Ben başbakanlığa adayım” dedi.

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı hakkında konuşan Meral Akşener, bu kararı beklediklerini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21