Zatürre ve grip aşıları neden önemli, kimlere yapılmalı?

Zatürre ve grip aşıları, korona salgını nedeniyle bu yıl her zamankinden daha çok konuşulup tartışılıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal, aşıların neden önemli olduğunu, kimlerin neden aşı olması gerektiğini anlatarak kafalardaki sorulara açıklık getirdi.

Zatürre ve grip aşıları neden önemli, kimlere yapılmalı?

MUSTAFA KAZIM AYDIN Antalya

Zengin fakir demeden tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (coronavirus) COVID-19 salgını inişli çıkışlı seyir izlemeye devam ediyor. Salgının kontrol altına alındığı söylenen ülke veya bölgede, vaka sayısı ölümler yeniden artabiliyor, hastalığı atlatmış olanlar yeniden yakalanabiliyor. Bu durum, en çok akciğerlere zarar veren, henüz aşısı ve tedavisi bulunmamış olan COVID-19’a karşı alınabilecek diğer önlemlerin yoğun olarak tartışılıp konuşulmasına neden oluyor.

Bu kapsamda en çok tartışılan konulardan biri zattürre ve grip aşıları. Konu medyada geniş yer alırken, hemen herkes, aile hekimleri başta olmak üzere, bilgisine güvendiği kimselere aşı olup olmaması gerektiğini soruyor.

KORONOYA KARŞI FAYDASI NE?

Konuya açıklık getirmek, özellikle sosyal medyadaki bilgi karmaşasından kaynaklanan sorulara cevap bulmak için İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal’dan bilgi aldık.

Dr. Tuğçe Hürkal, zattürre ve gribal enfeksiyonlar hakkında bilgiler verdi; aşılar sayesinde bu hastalıklara karşı bağışıklık kazanan kişilerin, COVID-19’a yakalandıklarında bunu daha kolay atlatabileceklerini söyledi. Bağışıklık sistemimiz, çok cephe yerine tek cephede savaşmış oluyor.

‘‘Kimler, neden aşı olmalı’’ sorularına da cevap veren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal, şunları anlattı:

PNÖMOKOK VE PNÖMANİ

Halk arasında zatürre (akciğer iltihabı) olarak bilinen ‘‘pnömani’’, her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan ciddi bir hastalıktır. ‘‘Pnömokok’’ bakterilerinin yol açtığı; yetişkin ve çocuklarda zatürre, menenjit, sinüzit, kemik enfeksiyonu, kan iltihabı ve orta kulak iltihabı yapan en önemli mikroorganizmadır. Bu bakteriler, çocukluk döneminde

hasta olmasa bile aile bireylerine taşırlar, aile içinde zatürreye neden olabilirler.

ZATÜRRE AŞILARI

İki tip, zatüree aşısı bulunmaktadır: Biri kalıcı bağışıklık oluşturup, ömür boyu tek doz yapılan aşı, diğeri ise kısa süreli antikor yanıt oluşturup 5 yılda bir tekrarlanan aşı. Hafıza hücrelerini uyarmadığı ve antikor yanıt seviyesi düşük olduğu için 5 yıllık aşılar çocuklarda tercih edilmez.

Dünya sağlık örgütü, ilk kez aşılanacak kişilerde önce uzun etkili aşıyı, ardından en az 8 hafta sonra kısa etkili aşıyı tek doz önermektedir.

KİMLER ZATÜRRE AŞISI OLMALI?

Kimlerin aşı yaptırması gerektiğine gelince; genel bir ifadeyle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bu aşıyı yaptırmalıdır. Da şöyle açabiliriz:

- 65 yaş üstündekiler ve 2 yaş altı tüm çocuklar.

- Kronik hastalıkları olanlar (kronik kalp hastalığı, böbrek, akciğer hastalığı olanlar)

- Bağışıklığı baskılanmış olanlar (kemoterapi alanlar ve HIV/AIDS hastakları.)

- Zatüree geçirip akciğerinde hasar olanlar.

- Kanser hastaları.

- Yoğun alkol kullanan ve günde 1 paket sigara/20 yıldır içenler.

- Dalak ameliyatı olanlar.

Peki, bir bakteri enfeksiyonundan koruyan bu aşılar, viral enfeksiyonda (virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar) nasıl bir koruyuculuk yapabilir? Bu aşılarla immunize olmuş (bağışıklık kazanmış) kişilerde geçirilen viral/ bakteriyel enfeksiyonların akciğerde kalıcı hasar yapma oranını ve zatüreye bağlı ölümleri belirgin olarak azalttığını görüyoruz.

GRİP AŞISI VE ÖNEMİ

Her geçen sene virüslerin insanlar üzerinde ki hasar gücü artıyor. Bizlerde, önlemlerimizi özellikle risk grubundaki kişileri aşılayarak alıyoruz. Çünkü  korumanın temel yolunun aşılamadan geçtiğini biliyoruz. Mevsimsel gripler (influenza A/B, coronavirüs, adenovirüs vb…) özellikle okulların açılması, havaların soğumasıyla kapalı ortamlara geçişle artmaya başlayacak. Erişkin ve çocuklarda ciddi iş gücü ve okul devamsızlığına yol açan bu virüsler, maalesef 60 yaş üstünde ağır hasarla seyredebiliyor.

GRİP AŞISI KİMLERE YAPILMALI?

Grip aşısı genellikle eylül sonu itibariyle yapılmaya başlanır. Burada da ‘‘grip aşısında öncelik kimlerin olmalı, öncelikle kimler aşılanmalı’’ sorusu önemli. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

- 65 yaş ve üstü

- Kronik hastalığı olanlar(diyabet, tansiyon, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, diyaliz hastaları, KOAH, astım, bronşektazi, kistik fibroz hastaları)

- Gebeler.

- Kreş dönemi çocukları.

- Evde yaşlı, hasta ve çocuk bakımı yapan kişiler.

- Tüm sağlık çalışanları.

- Kanser hastaları ve bağışıklığı baskılanmış kişiler.

Grip aşısının etkinliği yüzde 100 değildir ve etkinliği kişiden kişiye değişir. Üç yıldan sonra her yıl etkinliği artar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER