Sağlık çalışanlarının 3'te 2'si korona nedeniyle depresyon riski altında

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği’nin (TÜSAD), ''Sağlık çalışanlarına yönelik COVID-19 anketi'' sonuçlarına göre salgınla mücadele eden sağlık görevlileri psikolojik risk altında. Sağlık çalışanlarının yüzdesi 77.2'si COVID-19 nedeniyle kaygı ve korku hissi duyarken, yüzde 4'ü psikolojik destek alıyor.

Sağlık çalışanlarının 3'te 2'si korona nedeniyle depresyon riski altında

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni ipucu koronavirüs salgını, riskleri artan sağlık çalışanlarını da derinden etkiledi. COVID-19 nedeniyle depresyon riski taşıyanların sayısı şüphesiz artış gösteriyor. Pandemi ile mücadele eden sağlık nedeniyle da psikolojik olarak kendini risk altında görüyor. TÜSAD tarafından kullanılan “Sağlık Çalışanlarına Yönelik COVID-19 Değerlendirme Anketi” dikkat çekici sonuçlar çıkardı. TÜSAD'ın paylaştığı bazı dikkat çekici bulgular şöyle:

•            Sağlık çalışanlarının yüzdesi 30.2'si. Yüzde 6.6'sı COVID-19 koronavirüs hastalığını bizzat geçirdiği bilgisini paylaştı.

•            COVID-19 nedeniyle kaygı ve korku hissi duyduğunu ifade eden katılımların oranı yüzde 77.2 olurken, yüzde 4'ü psikolojik destek aldığını belirtti.

•            Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) Ölçeği'ne göre; sağlık çalışanlarının yüzdesi 44.6'sı anksiyete, yüzde 68.2'si depresyon altında riski bulundu.

•            COVID-19 hastasını bizzat takip eden sağlık çalışanlarında anksiyete, ek hastalık olan sağlık görevlilerinde ise depresif bulgular anlamlı olarak daha yüksek oranda tespit edildi.

'Koşullar iyileştirilmeli' çağrısı

Sonuçları değerlendiren TÜSAD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Onur Turan, “Sonuç olarak, ciddi risk altında hizmet veren sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu olumsuz koşulların, kendilerinde yüksek oranda kaygı ve korkuya neden olduğu ortaya çıktığı görüldü” dedi.

Turan, değerlendirmesine şöyle devam etti: “Anketimize toplam 300 sağlık çalışanı katılırken bunların 193’ü kadın, 107’si erkeklerden oluştu. Katılımcıların yüzde 82’si doktor, yüzde 11’i hemşire, yüzde 7’si de diğer sağlık çalışanıydı. Ortaya çıkan bulgular; 3’te 2’sinden fazlası depresyon açısından risk altında olan sağlık çalışanlarının pandemi süresince çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ihtiyaç halinde psikolojik destek alması konusunda gereğinin yapılması gerektiğini gösterdi. Bu veriler ışığında, uygun önlemlerin alınması konusunda hem pandemi hastanelerinin idari sorumlularına, hem de Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21