Sağlığı ekonomiye kurban mı ettik?

3t Gündem’e koronavirüs salgınında mevcut durumu ve verileri değerlendiren Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, salgınla mücadele süreci, vaka artışları ve alınması gereken tedbirler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Haziran ayına kadar alınan erken önlemler ve kısıtlamalar ile salgının iyi yönetildiğini ancak 1 Haziran itibariyle kademeli normalleşme yerine normalleşilen noktaların sonuçları görülmeden kısıtlamaların kaldırılması ile virüsün yayıldığını söyleyen Prof. Dr. Nursel Şahin, insan hareketliliğinin artması, turizm sezonu, bayramlar ve toplu etkinlikler ile vaka sayılarının artmaya başladığını belirtti.

Antalya Tabip Odası Başkanı, normalleşme sürecine kadar Antalya’nın çok iyi korunduğunu ancak seyahat kısıtlamasının kalkması, Antalya’nın güvenli bölge ilan edilmesi ile yazlıkçıların gelmesi, turizm hareketliliği ile vaka artışının gözlemlendiğini ifade etti. Antalya’da şu anda hiçbir kamusal otoritenin koronavirüs tedbirlerine uyulması için halka bir bildirimde bulunmadığını belirten Prof.Dr. Şahin, böyle oldukça insanların rehavete kapılarak salgının boyutunun farkına varamadığını ve bu uygulamanın sebebini de turizme bağladığı söyledi.

“Dünya, eylülde beklenilen ikinci dalgaya hazırlanıyor, biz henüz birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz.” diyen Prof.Dr.Nursel Şahin, vakaların sert bir şekilde arttığını ve bu çıkışın biraz uzun sürebileceğini ve ikinci dalga ile karşılaşma ihtimalimizin olduğunu söyledi.

Salgının başından bu yana 70’in üzerinde sağlık çalışanını kaybettiğimizi söyleyen Antalya Tabip Odası Başkanı, resmi olmayan verilere göre Antalya’da 104 tane sağlık çalışanının Covid-19 pozitif olduğunu açıkladı.

Sağlık çalışanlarının koronavirüsten korunmasında kişisel koruyucu ekipmanın önemine de değinen Şahin, özellikle de birinci basamak sağlık hizmetlerinin verildiği aile sağlığı merkezlerinde koruyucu ekipmanların yeterli ölçüde sağlanamadığını söyledi. Sağlık çalışanlarının yorulduğunu ve enerjilerinin azaldığını söyleyen Prof. Dr. Nursel Şahin, sağlıkçıların bazı talepleri olduğunu ve bu taleplerin yerine getirilmesi ile onların motive edilebileceğini de belirtti.

Sağlıkçıların, iş yerlerinde sağlık hizmeti üretirken Covid-19’a yakalandıklarını dile getiren Şahin, Çalışma Bakanlığı’nın bu hastalığı meslek hastalığı grubuna alması gerektiğini söyledi.

İl bazında verilerin kendileriyle de paylaşılmadığını belirten Antalya Tabip Odası Başkanı, resmi olmayan verilere göre Antalya’da günlük 300 ile 400 arası yeni vaka görüldüğünü söyledi. Pandemi hastanesi ilan edilen Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki Covid hastalarına ayrılan bloğun dolu olduğunu, odalarda daha önce tek kişi varken artık iki hastanın aynı odayı paylaştığını açıkladı. Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım odalarının da genişletileceğini söyleyen Şahin, üniversite hastanesinde Covid hastalarına ayrılan yoğun bakım servislerine ek yapıldığını ve bu hastanede de yaklaşık 30 Covid-19 pozitif hasta olduğunu belirtti.

“1 Haziran öncesinde hastalığı bulmaya ve izole etmeye çalışmıştık ancak anlayışımız değişti, artık tek belirtide değil birkaç belirtinin birlikte görülmesiyle test yapılıyor” diyen Nursel Şahin, temaslılara test yapılmadığını yalnızca eve izole edildiğini ve bu uygulamanın hastalığı ve hastayı bulmaya engel olduğunu söyledi.

Sonbahar aylarıyla birlikte mevsimsel gribin artacağını ve Covid-19 ile karışabileceğini söyleyen Prof. Dr. Şahin, grip ve zatürre aşılarının çok önemli olduğunu ancak henüz piyasada bulunamadığını gelse dahi ancak riskli gruplara yeteceğini söyleyerek, bu yıl aşı sıkıntısı yaşanabileceğine de dikkat çekti.

İlkbahar aylarınca Covid-19 aşısının geleceği yönünde bir beklenti olduğunu ancak aşı bulunur bulunmaz bu hastalıktan tamamen kurtulacağız düşüncesinin yanlış olduğunu ifade eden Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, aşının üretilmesi, dağıtılması, riskli grupların tespiti gibi vakit gerektiren bir sürece ihtiyaç olacağını söyledi.

Salgınla mücadelede her bireyin sorumluluğunu yerine getirerek maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması gerektiğini hatırlatan Şahin, salgınla mücadelenin bireylerin insiyatifine bırakılmadan, kamusal bir iradeye de ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER