Lösemili Öykü için anneden yarı umut!

Antalya'da lösemi teşhisi konulan ve sağlığına kavuşması için ilik nakli bekleyen 3.5 yaşındaki Öykü Arin'e uygun donör bulunamadı. Zaman daraldığından dolayı Öykü Arin için 10 Nisan tarihinde anneden yarı uyumlu nakil süreci başlatılıyor.

Lösemili Öykü için anneden yarı umut!
banner24

Öykü Arin için yeni umut süreci başlıyor 
 

Geçen yıl (2018)  kasım ayında lösemi hastalığının bir türü olan ve milyonda bir kişide görülen Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konularak tedavisine başlanan 3 buçuk yaşındaki Öykü Arin'e annesi umut olacak. Mart ayında nakili uzatabilmek adına daha önce iki kez uygulanan kanser hücrelerinin büyümesini önleyici tedavi, son kez uygulandı ancak nisan ayına gelinmesine karşın uygun donör bulunamadı. Bunun üzerine doktorlar, minik Öykü Arin için anneden yarı uyumlu nakil sürecini başlatmaya hazırlanıyor. 
 
"Yarı uyumlu nakil başarılı olmayabilir" 
Doktorların bir aylık süreyi uzatmasının ardından sürenin dolduğunu belirten Eylem Şen Yazıcı, yaşanacak olan süreci doktorların şöle anlattığını söyledi:

''Öykü çarşamba günü hastane yatırılacak ve yarı uyumlu nakil süreci başlayacak. Bu süreçte 10’da 10 uyumlu donör arayışlarına devam edilecek. Yarı uyumlu nakil başarılı olmayabiliyormuş. Ben bütün kalbimle başarılı olacağına inanıyorum ama böyle bir olasılık var. Ayrıca hastalık sonraki süreçte de tekrar edebilir.

Öykü Arin’in perşembe gününden itibaren ağır bir kemoterapiye girecek, 7 gün boyunca alacak. Öncelik olarak mevcut iliğini yok etmesi gerekiyor. Daha sonra benden kök hücreler toplanacak ve ona nakil yapılacak.'' 
 
"Anne-kız aynı saç modelindeyiz" 
Kızının ağır kemoterapi öncesi, saçlarının döküleceğini düşündükleri için saçlarını kestirdiklerini belirten anne Yazıcı, aynı modeli kendisi de yaparak kızına moral vermek istediğini dile getirdi. Yazıcı, "O kendine kahküllü model istedi, ben de aynısından yaptırdım. Anne kız aynı saç modelindeyiz" dedi. 
Anne Yazıcı, vatandaşların donör olmak için kan vermeye devam etmelerini istedi ve sadece Öykü Arin için değil, tüm Öyküler için bu kampanyayı yaptıklarını; Türkiye’de ilik nakli bekleyen 4 bin hasta olduğunu, bu nedenle herkesi kampanya katılmaya çağırdıklarını söyledi.
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20