Kalbinize iyi bakın!

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Doğan Erdoğan, genellikle yüksek kalp hızı, düzensiz kalp atımı veya kalbin güçlü kasılması durumlarında hissedilen çarpıntının ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğini belirterek, çarpıntı nedenlerini ve hangi durumlarda ciddiye alınması gerektiğini anlattı

Kalbinize iyi bakın!

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Doğan Erdoğan, kişilerde çarpıntıyı tekleme, kuş çırpıntısı, kalbin hızlı atması ve kalp atışlarının güçlü hissedilmesi gibi farklı şekillerde olabileceğini söyledi. Günümüzde özellikle erişkin yaş grubunda çarpıntı şikayetiyle çok sık karşılaşıldığını belirten Prof. Dr. Erdoğan, “Çarpıntı şikayeti her ne kadar rahatsızlık verici ve kişiyi tedirgin edici bir durum olsa da çoğunluğu tehlike arz etmemektedir. Genellikle stres ve yorgunluk gibi nedenlerle ortaya çıkan çarpıntı şikayeti, bazı durumların varlığında tıbbi tedavi gerektiren ciddi kalp hastalığının belirtisi olabilir.

Bu nedenle kalbinize iyi bakın ve unutmayın, kalbiniz sizin için çarpıyor” dedi. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Doğan Erdoğan bazı durumların varlığında ve bazı hasta gruplarında çarpıntı şikayetinin önemli olabileceğini vurgulayarak, “Mesela, bilinen bir kalp hastalığı varsa, ataklar sık olmakta ve uzun sürmekteyse. Göğüste sıkışma ya da rahatsızlık hissi ile beraberinde nefes darlığı ve yorgunluk hissi oluyorsa. Ardından baş dönmesi veya bayılır gibi olma hissi varsa. Çarpıntı sırasında tam bilinç kaybı meydana gelmişse, birinci derecede akrabalarında genç yaşta ani ölüm veya kalp hastalığı hikayesi varsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bu tip şikayetler, kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, kalp yetersizliği, kalp damar hastalığı, kalp kapak hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, panik atak, zehirli guatr ve ciddi kansızlık gibi önemli hastalıkların belirtisi olabilir” şeklinde konuştu.
İHMAL ETMEYİN

Çarpıntı şikayeti olan kişilerde çarpıntının altında yatan nedenin ciddi bir rahatsızlık olup olmadığını muayene sonrası yapılacak birkaç basit testle belirlenebildiğini söyleyen Özel Akdeniz Sağlık Vakfı Yaşam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Doğan Erdoğan, bu testlerden önemli olanları şu şekilde aktardı:
“Elektrokardiyografi (EKG) kalbin elektriksel akımının 12 ayrı kaydını içeren grafik olup, 2-3 dakikada elde edilir ve hiçbir zararı yoktur. Ekokardiyografi (EKO) Kalbin kalbe özgü ultrason ile görüntülenmesidir, 10-15 dakika sürer ve zararsızdır. Holter takibi, cep telefonu büyüklüğüne yakın bir cihazla kalbin 24 saat süreyle ritmi kaydedilir ve cihaza uygun bilgisayar sistemine yüklenerek analiz yapılır. Bunlara ilaveten kan sayımı yapılması ve guatr hormon düzeylerinin ölçülmesi de oldukça önemlidir.”
Fatma ARSLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER