Covid-19 Salgınının Neresindeyiz?

3T Gündem’e konuk olarak, Covid-19 salgınındaki güncel gelişmeleri değerlendiren Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, turkuaz tabloda açıklanan günlük vakaların da en iyimser hali ile 2 katını düşünmeliyiz diyerek, her Covid-19 vakasının tespit edilemediğine ve belirtisiz vakalara dikkat çekti.

Günlük vaka sayısının 30 binin üzerine çıkması ile dünya ülkelerinde vaka artış oranı ve sayılarında ilk sıralara yerleştiğimizi vurgulayan Antalya Tabip Odası Başkanı, sağlıkçıların ve hastanelerinin yükünün çok ağır olduğunu, acilen tam kapanma gelmez ise bu yükün artarak devam edeceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta alınan koronavirüsle mücadele tedbirlerine de değinen Başkan, alınan tedbirlerin salgının hızını azaltmada çok etkili olmayacağını, salgının bu boyutuna gelindikten sonra, bu işin ancak zorunlu üretim faaliyetleri dışında en az 14 günlük tam kapanma ile yaklaşık yüzde 40-45 oranında azaltılabileceğini söyledi.

Antalya ili özelinde de değerlendirmelerde bulunan Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, kentte günlük vaka sayısının 1000’in üzerinde olduğunu açıklayarak, pandemi hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinde ciddi oranda doluluk yaşandığını ve yoğun bakım ünitelerinin genişletilmesi için çalışmalar yapılacağını söyledi. Kentte görev yapan aile hekimlerinin her birinin, 30 ile 60 arası Covid-19 vakası takibinde olduğuna dikkat çeken Şahin, “Antalya’da da salgın kontrol altında değildir” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılacak olan aşı uygulamaları ve aşı çalışmaları ile ilgili de bilgiler veren Prof. Dr. Nursel Şahin, Çin’den gelecek olan CoronaVac aşısı ile Biontech-Pfizer ve Moderna gibi aşıların, üretim tekniğinin farklı olduğunu, Çin aşısının diğer mRNA aşılarından farklı olarak, inaktif virüs tekniğine göre yani enfekte etme özelliğini yitirmiş virüsün vücuda verilmesi yolu ile bağışıklık yaratma amacı taşıdığını söyledi. Moderna ve Biontech aşılarının, mRNA tekniği ile kısa sürede üretildiğini ancak CoronaVac’ın üretim kapasitesinin daha sınırlı olduğunu, tüm bunlara rağmen Çin üretimi olan CoronaVac’ın saklama koşulları sebebiyle, özellikle soğuk zincir altyapısı yetersiz ülkeler için depolama ve nakliye açısından önemli bir avantaj sağladığı bildirildi.

Aşının üretim yeri ile ilgili vatandaşın endişelenmemesi gerektiğini belirten Şahin, bu aşıların faz-3 çalışmalarının henüz tamamlanmadığını, gerekli testler ve onaylar sonucunda uygulanabileceğini söyledi. Vatandaşın “Aşı geliyor” diyerek bireysel tedbirleri elden bırakmamaları gerektiğinin altını çizen Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, virüsü yendik diyebilmek için bir toplumun yaklaşık yüzde sekseninin bağışıklık kazanması gerektiğini belirtti ve aşı tedariği, dağıtımı ve uygulamasının salgının önünü kesecek yeterlilikte yapılabilmesi için uzun bir süreye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Fotoğrafların kaynağı :BBC

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER