"Covid-19 kendine sağlam fabrika ister"

İç Hastalıkları ve Enfeksiyon Hastalıkları alanlarındaki sayılı uzmanlarımızdan Prof. Dr. Semra Çalangu, Corona virüsle ilgili ilk kez Antalya 3t'ye konuştu. Virüslerin bir hücreye yerleşerek o hücreyi virüs üreten bir fabrikaya dönüştürdüğünü, bunun için hırpalanmamış bedenlere ihtiyaç duyduğunu belirten Prof. Çalangu, "Bu yüzden bulaşıcılık açısından asıl tehlikedeki ve tehlikeli kesim sağlıklı gençler" dedi.

banner5

Prof. Çalangu Covid-19 hakkında henüz hiçbir şey bilinmediğini vurgulayarak tv kanallarında konuşanların büyük bölümünü "bilgisi olmadan, fikri olanlar" diye nitelendiriyor. Prof. Çalangu, virüsler hakkındaki genel bilgilerden yararlanarak Covid-19 hakkında bir şeyler söylenebileceği görüşünde.BELİRTİLER FARKLILIK GÖSTERİYORİlk başlarda Corona'nın 3 belirtisi olduğu vurgulanıyor ve bu olmazsa olmaz belirtiler

Ateş, öksürük ve nefes darlığı diye sıralanıyordu. Prof. Dr. Semra Çalangu virüsten daha hızlı, bilgilerin mutasyona uğradığına değiniyor ve şunları söylüyor:

"Hastalığın belirtileri çok büyük farklılıklar gösteriyor. Hiç ateşi yükselmeyen asemptomatik birçok vaka var. Öksürük olmayabiliyor. Nefes darlığı çoğunlukla pnömonisi ya da akciğer hastalığı olanlarda söz konusu.

En yaygın belirti ileri derecede halsizlik, diyabetlilerde iştahsızlık, ileri derecede kol bacak kas ağrıları. Virüsün hangi mekanizmayla hastalık yaptığını da iyi bilmiyoruz. Damarlardaki pıhtılaşma mekanizmasını tetikliyor. Organlara giden kılcal damarlarda pıhtılaşma oluşuyor, oksijen taşınamıyor. Kanda oksijen düşüyor ama nefes darlığı ya da morarma olmayabiliyor."PCR POZİTİF OLDUĞUNDA BULAŞMAYABİLİYORHastalığın teşhisinde antijen testi ( pcr) denilen test uygulanıyor. Prof. Dr. Semra Çalangu, "bu testin pozitif olduğu kişinin bulaşıcı olduğu kabul ediliyordu" diyor ve devam ediyor:

"Hastaya 10 gün sonra test yapılıyor negatif çıkıyor. Bir 10 gün sonra testi pozitif çıkıyor. Nedenini bilmiyoruz. Hasta virüs bulaştırmıyor ama testi pozitif çıkabiliyor"

"AIDS'E BENZETİYORUM"

Prof. Çalangu, Covid-19'u " Maalesef hiç tanımadığımız bir düşmanla karşı karşıyayız. Ben bu salgını SARS, MERS gibi diğer coronavirüse değil de başka bir küresel salgına AIDS'e benzetiyorum. Çünkü onun etkeni olan virüsü de hiç bilmiyorduk. 40 yıl geçti ama aşısı hala yok." diye yorumluyor. 7 ayın virüsü tanımak için yeterli bir süre olmadığını hatırlatan Prof. Dr. Semra Çalangu, "Nasıl bulaştığı konusunda bilgilerimiz yavaş yavaş gelişiyor. Virüsün neler yapacağını, nasıl tedavi edeceğimizi, nasıl korunacağımızı öğrenmek için yıllar gerekebilir. Şu anda her şey iddia. Bağışıklık oluştuğunda bu bağışıklığın ne kadar süreceği de" diyor65 ÜSTÜ YASAKLAR VİRÜSTEN DAHA VAHŞİ65 rakamının hangi kıstasa göre belirlendiği bilinmiyor ancak Dünya Sağlık Örgütü'nün yaş skalasında bu yaşın yaşlı nüfus olarak gösterilmediği biliniyor. Prof. Çalangu, virüsün yaş, cinsiyet ayrımı yapmadığına dikkat çekerek, 65 üstü yasakların virüsten daha vahşi olduğunu öne sürüyor. Dünyanın başka yerinde yaş uygulaması yapılmıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 22:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aycan Başol
Aycan Başol - 1 ay Önce

Ayrımcılık anayasaya aykırı.

Gul saracoglu
Gul saracoglu - 1 ay Önce

Hocam oğlum ingilterede hastanede 10 yıl çalıştı doktor değil ama çok araştırmacı aynen sizin söylediklerinizi bana söylüyor sizi dinledim çünkü sizin söylediklerinizi çok önemsiyorum yıllarınızı bu hastalığın tedavilerine adamışsınız elbette hatta benim iyilesmem için siz rahmetli murat hoca sıla hoca çok emek verdiniz bir ay gibi uzun bir zaman asla unutamam ömrünüz uzun ve güzel olsun dileklerimi ileterek sevgilerimi selamlarımı gönderiyorum sizi çok seviyorum

Penbe Tokluoğlu
Penbe Tokluoğlu - 1 ay Önce

Bilgilendirme için çok teşekkür edrim Semra hocam, sizin gibi değerli bilim insanlarının bilgilerine ihtiyacımız var inşAllah bir an evvel bu illetten kurtuluruz... Saygı ve sevgilerimle

Feride Atıkir
Feride Atıkir - 1 ay Önce

Çok güzel bilgiler Teşekkürler Semra Hanım

Cemil  Memişoğlu
Cemil Memişoğlu - 1 ay Önce

Yoruma gerek bırakmadı.Mesleki onuruna saygılı bilim tutkunu saygın hocamıza teşekkürler.Hocam mütevaziliği bırak.Bilimin ışığını herkese tutunuz.Saygı ve esenlik dileklerimle.

Gülal pekuysal
Gülal pekuysal - 1 ay Önce

Çok yaşayın saglıklı yaşayın duamız size hocaların hocası sayın Semra Çalangu

Şule nielsen
Şule nielsen - 1 ay Önce

Çok mantıklı bilgiler. Teşekkür ederim.

Deniz Arıtürk
Deniz Arıtürk - 1 ay Önce

Değerli hocam mantıklı açıklamalarınız için teşekkürler moral verdiniz


SIRADAKİ HABER

banner8