Akdeniz Tıp'ta 'domino nakil' mucizesi

''Akçaağaç şurubu'' hastası olan çocuğa halasının bağışladığı karaciğer, bir siroz hastasına da çocuğun çıkarılan karaciğeri nakledildi. İki hasta da sağlığına kavuştu

Akdeniz Tıp'ta 'domino nakil' mucizesi
banner24

ANTALYA (İHA) Kocaeli’de yaşayan emekli Nurdan-Oktay Ekinci çiftinin ikinci çocukları ve bugün 14 yaşında olan Yiğit Kadir Ekinci, doğumundan kısa süre sonra rahatsızlandı. Çocuğun rahatsızlığına genetik bir hastalık olan MSUD (akçaağaç şurubu) teşhisi konuldu. Anne sütü başta olmak üzere hiçbir proteini tüketmemesi gereken Yiğit, özel bir diyetle beslendi. Yaklaşık bir hafta aldığı anne sütü nedeniyle beyin ve motor gelişiminde sorunlar yaşayan Yiğit'in tedavisi için aile son olarak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu. 
Yiğit Kadir Ekinci’ye acil karaciğer nakli gerektiği belirtildi. Ekinci'ye, Ankara'da yaşayan ev hanımı halası 42 yaşındaki Özlem Öder gönüllü verici oldu. AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki ekip tarafından, Yiğit'e halasından karaciğer nakledildi. Yiğit Kadir Ekinci’den çıkarılan karaciğer de kadavradan karaciğer nakli bekleyen 62 yaşındaki siroz ve karaciğer tümörü hastası Tanyolaç Alpay'a nakledildi. Domino nakil denilen bu naklin ardından iki hasta da yavaş yavaş sağlığına kavuşmaya başladı. 
 
  "Dünyada 15-20 tane"  

AÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde bir basın toplantısı yapılarak operasyonlar hakkında bilgi verildi. Prof. Dr. Aydınlı, anne Nurdan Ekinci’nin "Hocam artık huzurla sofraya oturmak istiyoruz" sözünün kendisini çok etkilediğini belirterek şunları söyledi:
''Yiğit Kadir Ekinci’de enzim eksikliği var. Bu hastalar protein tüketemiyorlar. Yurt dışından getirilen besinlerle besleniyorlar. Bu ciğer, başka birisine nakledildiği zaman problem olmuyor. Domino nakil, metabolik hastalıklı karaciğeri o hastadan alıp başka hastaya nakledip, metabolik hastalığı olan hastaya da kadavradan ya da canlıdan karaciğer nakledilmesi işlemidir. Deneyim ve teknik altyapı gerektiren bir ameliyat. Tecrübeli ekibimizle ameliyatı rahatlıkla yaptık. Özel izinle yapılan bir ameliyattı. Dünyada 15-20 civarında yapılan operasyon var. Özellikli vakaları yapmaya uygun bir hastaneyiz. Bu operasyonu dünyada sadece seçili merkezler yapabiliyor.". 
 AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, bin yataklı hastanede özellikli ameliyatlar yapıldığını vurgulayarak, “Yakın zamanda 300 yataklı bir blok daha hizmete girecek. Bugün de domino nakil denilen karaciğer naklini gerçekleştirdik” dedi. 
Operasyona katılan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, ''Çok az görülen vakalar bunlar. Başarılı sonuçlar bizi mutlu ediyor. Her türlü nakilleri burada yapabiliyoruz. Yapamadığımız bir iki nakil var inşallah onları da yapacağız" diye konuştu. 
 Sağlık İl Müdürü Ünal Hülür, Türkiye'de 26 bin organ nakli bekleyen hasta olduğunu belirterek, Antalya'da 2 bin 800 böbrek, 250 karaciğer ve 270 kalp nakli bekleyen hasta olduğunu kaydetti. 
 
 "Eşimle ağladık" 
Yiğit Kadir Ekinci’nin annesi Nurdan Ekinci de duygularını şöyle dile getirdi: ''Çok özen göstermesine rağmen çocuğumda zihinsel gerilik oldu, 16 yaşındaki kızıma tost yaptığı zaman oğlum ağlıyor. Çok sıkıntılı zamanlar yaşadık. Tatile gidemiyorduk, otellerde yemek yiyemeyeceği için. Sosyal yaşantımız hiç olmadı. Misafir gelmesin istiyordum. Bir sefer simit alamadım oğluma. Yurt dışından besinler alıyorduk, sadece bir makarna 30 lira. Nakil olduktan sonra ilk kez yumurta, peynir, balık yedi. Eşimle ağladık, inanamadık. Bizim için düğün, bayram artık. Biz de eşimle organlarımızı bağışladık."
 Sağlığına kavuşan Yiğit Kadir Ekinci halasının kendisine karaciğer verdiğini ve nakil olduğunu ifade ederek, ilk kez süt içip, balık yemekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Karaciğerin nakledildiği Tanyolaç Alpay da "Gerçek kahramanlar burada. Hala inanamıyorum. Hocalarımın hepsine teşekkür ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 21:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20