65 yaş üstündekilerde hafif unutkanlık demansa dönüştü

65 yaş üstü için devam eden ev hapsine son verilmesini isteyen Prof. Dr. Işıl Baral Kulaksızoğlu, "mutlaka yürüyüş önerdiğimiz Parkinson, şeker, tansiyon, kemik erimesi hastalarının durumu ağırlaştı. 65 yaş üstünü koruyup kollamanın suyunu çıkarmamak lazım" dedi.

Yasağın yol açtığı olumsuzluklara 2 açıdan bakılması gerektiğini vurgulayan Prof. Kulaksızoğlu şöyle devam etti: "Birincisi evde kalmanın psikolojik etkileri, ikincisi ise evde kalma nedeniyle kötüleşen hastalıkların psikolojik etkileri. Evde uzun süre kalan yaşlılarda fiziksel hastalıklar artar. " 

65 yaş üstü insanların da salgın ve yasaklardan 30 yaşındaki birinin haleti ruhiyesi nasıl etkilendiyse öyle etkilendiğini vurgulayan Prof. Kulaksızoğlu bakım gerektirecek hastalığı olmayanların artık evlerinden çıkabilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Beynin mutlu olması için ihtiyacı olan şeyin başka insanlar olduğunun altını çizen Prof. Dr. Işıl Baral Kulaksızoğlu insanın insana temasının empati geliştirebilmesi için gerekli olduğuna dikkat çekti.

"Dünya tarihini yazan virüs ve mikroplardır" diye bilimsel bir sav olduğunu hatırlatan Prof. Kulaksızoğlu,  bu salgından sonra da birçok şeyin değişeceği görüşüne kısmen katıldığını anlattı. Prof. Kulaksızoğlu, "Bu sene Temmuz sonunda Hollanda'da yapılacak Dünya Alzheimer Kongresi on-line yapılacak. Amerika'daki Psikiyatri Kongresi on-line yapılıyor. Büyük olasılıkla kongre turizmi bitecek" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 11:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuray araslı
Nuray araslı - 2 yıl Önce

Evde oturmaktan yürümeyi unuttular annem hergün kapıya bakıp neden kimse gelmiyor diyor insanları ölüme götürüyorlar

SIRADAKİ HABER

banner20