MHP’li Başkan nüfuz ticareti mi yapıyor?

Alanya’da akıllara durgunluk veren ve siyasi etik kurallarına aykırı bir olay yaşandı.

Devletten “öğrenci yurdu yapacağını” belirterek 2 yıllık sigorta işveren hissesi desteği, yüzde 50 vergi indirimi, yüzde 15 Yatırım Katkı Oranı ve KDV istisnası alan Etezem İnşaat şirketi, 2017 yılında başladığı inşaatın yarısına gelince Alanya Belediyesi’ne başvurarak yapının otel olarak yeniden ruhsatlandırılması talebinde bulundu.

Alanya Belediye Meclisi bu başvuruyu kabul ederek önceden öğrenci yurdu olarak verilen inşaat yapı ruhsatını değiştirerek “otel inşaatı yapı ruhsatı” olarak yeniden ruhsatlandırıldı.

Böylece 400 yataklı öğrenci yurdu olarak başlanan inşaat 11 katlı, 400 yataklı 5 yıldızlı otele dönüştürülmüş oldu.

Etezem inşaata aldığı yurt yapacağı gerekçesiyle devletten aldığı milyonlarca teşviği geri ide etmediği gibi sadece 85 bin lira ceza ödedi.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin karşısında yapılan bu inşaat hangi gerekçelerle yurt olmaktan çıkarılıp otele dönüştürülmüş oldu?

Üniversite yerleşkesinin karşısında olduğu için başlangıçta doğru olan bir yatırımın sonradan otele dönüştürülmesinde, “Şirketin sonradan ortağı olan MHP’li Belediye Başkanının kardeşinin her hangi bir etkisi var mıdır?”

Alanya, önemli bir turizm beldesi.

Yüzbinlerce yataklı çok sayıda oteli ve tatil köyü var.

Etezem İnşaat, doğru bir yatırım yaparak Alanya’da ki üniversite öğrencilerine yurt yapıp önemli bir ihtiyacı karşılarken kimler devreye girip bunu otele dönüştürdü?

İnsan ister istemez şöyle düşünüyor; “Belediye Başkanının kardeşi bu şirketin ortağı olunca yurttan daha yüksek ranta sahip otele dönüşüm için kardeş üzerinden Belediye ikna edilmiş olabilir mi?”

Eğer bu doğruysa ortadan çok kötü bir ahlak sorunu var demektir.

Öğrenci yurdu yapıyorum diyerek devletten milyonlarca lirayı cukkalayacaksın, sonra Belediye Başkanın kardeşi üzerinden Belediye Meclisinden değişiklik kararı geçirip otele dönüştüreceksin ve bunun karşılığında aldığı teşvikleri de geri ödemeyeceksin…

Alanya Belediye Başkanı Adem Yücel,” seçildiği günden bu yana kamuoyunda olumlu bir intiba bırakmış, hakkında her hangi şaibeli bir durumu olduğu konuşulmamış birisiydi.

Ancak bu son olay karşısında kamuoyuna bir açıklama yapmak zorunda.

İnandırıcı ve gerekçeleri sağlam olan bir açıklama yapmadıkça hakkında nüfuz ticareti yaptığına dönük bir algı oluşacaktır.

Nüfuz ticareti siyasi hayatımızın hemen her döneminde var olmuş etik dışı bir olaydır.

İşgal ettiği makamın gücünü kendisi, yakınları ya da yandaşları için kullanan binlerce örnek vardır.

Hele son zamanlarda 8-10 yerden maaş alan bürokratlar, davet usulü ile verilen milyarlarca dolarlık ihaller, yakın çevreyi işe almalar, yandaş vakıflara ve şirketlere kupon araziler ve emlaklar dağıtmalar, Alanya örneğinde olduğu gibi öğrenci yurdunu 5 yıldızlı otele dönüştürmeler ve daha yazıldığında bir kitabı dolduracak binlerce yaşanmış ve yaşanan örnek vardır.

Nüfuz ticaretinin alıp başını gittiği yerde adalet, eşitlik, hakkaniyet olmaz…

YORUM EKLE

banner20

banner21