Sansür

Son dönemde gündemi meşgul eden sansür ve üretilen içeriklerin izleyici veya okuyucuya ulaşamaması için yapılan engellemeler, Türkiye’yi basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü gibi konularda dünya sıralamalarında sonlara gerilemesine sebep oldu.

banner5

Geçtiğimiz aylarda sosyal medya platformlarına yönelik düzenlenen yasalardan sonra son günlerde tartışmalara neden olan 46 maddelik yeni torba yasa teklifi, gıdaya ilişkin ifade özgürlüğünü kısıtlayacağı ve sansüre neden olacağı nedeniyle tepkilere neden olmuştu. Düzenlemeye göre, bir gıda bilim kurulu oluşturulacak ve kurulun onaylamadığı açıklamaların yer aldığı yayınlar, gerçeğe aykırı kabul edilecekti. Tartışmaların neticesinde sansüre sebebiyet verebileceği düşünülen maddeler, torba yasa teklifi kapsamından çıkarıldı. Bu tartışmalar ise bazı çevrelerde, sansürle ilgili kaygıların daha konuşulabilir olmasını sağladı.  

Kamu yararı gözeten bir meslek etiğine sahip olan basında ise çok sesliliğin azaldığını ve sadece sansür değil insanların artık otosansüre de maruz kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır. 

Antalya3t olarak Antalyalılara, haberlere uygulanan sansürle ilgili yorumlarının ne olduğunu sorduk. 

 

TDK'ye göre sansür;  

‘’- Her türlü yayının, sinema ve tiyatro eserinin hükûmetçe önceden denetlenmesi işi, sıkı denetim 

- Her türlü yayının, sinema ve tiyatro eserinin yayınının ve gösterilmesinin izne bağlı olması, sıkı denetim’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20