Altın Portakal "Özüne Dönüyor"

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, bu yıl 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 56'ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ilk basın toplantısı düzenlendi. Altın Portakal Film Festivali’nin bu yılki ana teması Türkan Şoray afişiyle ‘Öze dönüş’ olacak. Başkan Böcek, festivalin kent merkezlerine ve ilçelerde yapılacak olan film gösterileriyle birlikte gerçekleşeceğini belirtti.

56'ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ilk basın toplantısı düzenlendi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festival idari direktörü ve başkan başdanışmanı Cansel Çevikol Tuncer ile festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, basın toplantısıyla gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Böcek festivalin kent merkezlerinde ve ilçelerde yapılacak olan film gösterileriyle birlikte festivalin özüne döndüğünü bu nedenle ana temanın öze dönüş olduğunu belirtti. Festivalin bu yılki afişinde ise festivalin ilk yılında Türkan Şoray’ın ödül aldığı filmin fotoğrafı konularak ana temaya uyum sağlayan bir afiş hazırlandığı bildirildi. Festivalin geleneksel kortejle başlayacağını kaydeden Böcek, açılış ve kapanış törenlerini ise 10 bin kişilik spor salonunda, halkın katılımlarıyla gerçekleştirileceklerini söyledi.

FESTİVALDE İLK

Altın Portakal Film Festivali’nin endüstri bölümü Antalya Film Forum’un sinemaya destek olduğuna vurgu yapan Böcek, Türkiye’de üniversitelerde radyo, televizyon, sinema, medya iletişim ve görsel sanatlar eğitimi alanında 100 öğrenciyi festivale davet ettiklerini dile getirdi. Başkan Böcek, “Festivalimiz Türkiye’nin dört bir yanından katılacak gençlerle bir sinema okuluna dönüşecek. Biz buna Altın Portakal Sinema Okulu adını verdik. Böylece geleceğimizin sinemacılarına gerçek bir atölye sunmuş olacağız. Yeşilçam’ın diğer adı Antalya’dır.”

SANSÜR FİİLEN KALKTI”

Sinema sektör temsilcilerinin sansür ve baskının uygulanmayacağı bir festival ve sektör temsilcileriyle istişare kurulu oluşturularak birlikte hareket etme talepleri konusunda açıklama yapan Ahmet Boyacıoğlu, “Sektörün tüm temsilcileriyle toplantı yapıldı. Kurul kurulmak üzere çalışmalar devam ediyor. Geçmiş yıllarda uygulanan sansür konularını uzun uzun tartışırız fakat yeni sinema kanununda festivalde görüntülenecek filmler için eser işletme belgesi gerekmiyor. Bu nedenle artık fiilen sansür kalktı demek doğru olur” diye konuştu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 2014 yılında sansürlenen filmlerin yeniden yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda sorulan soruya ise henüz çalışmaların devam ettiğini netleşen bir durum olmadığını belirtti.

FESTİVALDE ÖĞLEN SOHBETLERİ

Uluslararası ve dünya sineması bölümlerinin devam edeceğini vurgulayan Boyacıoğlu, "Festivallerin büyük çoğunluğu Cannes ve Berlin'e benziyor. Biz bunu yapmak istemiyoruz. Önceliğimiz kendi sinemamız olacak, kendi insanlarımız. Öğlen sohbetleri diye bir şey düşünüyorum. Uğur Yücel ve Ercan Kesal evet dediler. Ulusal filmlere daha fazla ağırlık vermek istiyoruz. Bahsedildiği gibi 1 milyon değil 125 bin lira alacağım. 41 festivalde görev aldım. Bu rekor değil, 26 ülkede Türk sinemasını tanıttım. Burada da ne yapmayacağımı biliyorum ne yapacağımı da hep birlikte göreceğiz"  ifadelerini kullandı.

BİR MİLYON 357 BİN 500 LİRA DEĞERİNDE ÖDÜL

Festival idari direktörü ve başkan başdanışmanı Cansel Çevikol Tuncer ise festivalde bu yıl bir milyon 357 bin 500 lira değerinde ödül dağıtmayı planladıklarını söyleyerek, "Ulusal yarışmada uzun ve kısa metraj, belgesel film yarışmalarında toplam 810 bin lira, uluslararası yarışmada da 97 bin 500 lira, Antalya Film Forum'da da 450 bin lira değerinde ödüller vermeyi planlıyoruz. Ulusal yarışma bünyemizde festivalimizin kurucusu Avni Tolunay adına vereceğimiz Jüri Özel Ödülünü 100 bin lira olarak belirledik. Yine Altın Portakal ödülünü 8 kez kazanarak en fazla ödül kazanan yönetmen unvanını taşıyan Behlül Dal adına vereceğimiz En İyi İlk Film Ödülüne ise 100 bin lira olarak belirledik" diye konuştu. Tuncer, festival bütçesinin ise geçmiş yıllarda yapılan bütçenin çok altında olacağını vurguladı.

İSTİŞARE KURULUNDAKİ İSİMLER

Son olarak sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler doğrultusunda oluşturulan sektör istişare kurulunda yer alan isimlerin; Yamaç Okur Sanatsal Etkinlikler Komisyon Başkanı, Sevil Demirci Yapımcı, Aydın Sayman Yönetmen, Yusuf Sezgin Oyuncu, Mustafa Kara Sinemacılar Birliği Başkan Yardımcısı, Nazif Tunç Yönetmen-Yapımcı, Reis Çelik Yönetmen, Hülya Uçansu Yönetmen, Hüseyin Cimrin Sivil Kent Tarihçisi olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER