Uğur Mumcu Antalya’da da anıldı

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, katledişinin 29’uncu yıl dönümünde Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği etkinlikle anıldı. “Daha çok Uğur Mumcu’yuz şimdi” adını taşıyan anma etkinliğinde Belediye Başkanı Ümit Uysal “Bu ülke asla ve asla aydınlarının, insanlarının sahip çıkmadığı, sahipsiz bir ülke olmayacak” dedi.

24 Ocak 1993’te Ankara'da evinin önünde otomobiline yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu katledilen gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, ölümünün 29'uncu yıl dönümünde Antalya’da anıldı. Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde düzenlen etkinlikte şair Ataol Behramoğlu ve müzisyen Haluk Çetin, şarkıları ve şiirleri Uğur Mumcu için seslendirdi. 
Adını Mumcu’nun katledilmesinin ardından Behramoğlu’nun kaleme aldığı ‘Uğura ağıt değil, övgü’ şiirindeki “Daha çok Uğur Mumcu’yuz şimdi” dizesinden anma programına Belediye Başkanı Uysal eşi Ümran Uysal’la birlikte katıldı.  
Başkan Uysal, gecede yaptığı konuşmada, “Elinde kalemi dışında hiçbir enstrümanı olmayan nice aydınımız katledildi. Uğur Mumcu şahsında katledilmiş bütün aydınlarımızı anıyoruz. Bu ülke asla ve asla aydınlarının, insanlarının sahip çıkmadığı, sahipsiz bir ülke olmayacak” diye konuştu. Başkan Uysal, konuşmasının ardından Ataol Behramoğlu’nun “Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var” isimli şiirini seslendirdi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2022, 00:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20