“Sanat, acıya sessiz kalmıyor”

Konyaaltı’nda Artform Sanat Atolyesi’nde Seramik Öğretmeni Çiğdem Özer, sosyal sorumluluk projeleri ve atölyede verilen eğitimler hakkında bilgi verdi. Özellikle yabancılardan yoğun talep gördüklerini belirten Özer, “Antalyalıların sanata ilgisi yok denecek kadar az” dedi

“Sanat, acıya sessiz kalmıyor”

20 yıllık eğitimci olan Çiğdem Özer, açtığı sanat atölyesinde verdiği eğitimler dışında birçok sosyal sorumluluk projesinde ve sergi açılışında faaliyet gösterdiğini belirtti. Artform Sanat Atölyesi’nde 3 yaş üstü herkese eğitim verildiğini söyleyen Özer, “Otistiklerle ve bağımlılarla çalışmalar yaptım. Bu tarz gruplarla çalıştıkça da mesleğimde iyice piştim. Güzel sanatlarda bölümüm seramikti. Ben sanattan hiçbir zaman kopamadım. Eğitim kurumlarında çalışmaya devam ederken 2010 yılında, ilk kapsamlı sergimi Ankara Kuğulu Sanat Merkezi’nde açtım. Sergiye, kırmızı asker botlarıyla katıldım.

Bunun sebebi ise o dönemde yaşanan şehit haberlerine dikkat çekmekti. Botun üzerine beyaz kurdeleler taktım Türk Bayrağı’nı simgelemesi adına. Bu sergiden sonra benim önüm açılmış oldu. Bundan sonra alternatif sergilere katıldım. Akvaryumda sergiye katılmak için hazırlanıyorduk fakat o sırada Soma faciası yaşandı. Biz sergimizin bütün gelirini Soma’ya bağışladık. Bunlar dışında madde bağımlıları ile çalıştım. Madde bağımlıları ile çalışmak beni çok etkiledi. 1 saat boyunca çalıştıkları konuya odaklanıyorlardı. Konuya odaklandıkları için onları maddeye iten sebepler akıllarına gelmiyordu. Birbirlerini eleştiriyorlardı. İkinci çalışmayı daha iyi yapabilmek için akşamları çalışıyorlardı. Her derste biraz daha ilerliyorlardı. Madde bağımlılarının en büyük eksiklikleri sevgi. Bir aylık derslerden sonra farklı bakmayı öğreniyorlardı. Sanat acının olduğu hey yerde varlığını sürdürüyor. Çünkü sanat, acıya sessiz kalamıyor” şeklinde konuştu.
“Antalyalılar ilgilsiz”

Yaş gruplarına göre çalışma yaptıklarını dile getiren Özer, atölyede farklı din, dil ve ırktan öğrencilerinin olduğunu aktardı. Özellikle İran ve Iraklıların sanata ilgi gösterdiğini ifade eden Çiğdem Özer, “İran ve Iraklıların sanatları gerçekten iyi. Çalışmalarına kendi kültürlerinden yansıttıkları da oluyor. Burada bir ekiple çalışıyoruz ve her öğrenci bu ekibin bir parçası. 8-11 yaş arası olan grubum 12, İranlılar grubu 7, kadın grubum ise 12 kişiden oluşuyor. Akşamları mitoloji ve sanat tarihi anlatıyoruz. Onlarda kendi kültürünü anlatıyor bizde öğrenmiş oluyoruz. Mesela Avrupalılar oryantalizmi çok beğeniyorlar. Onun dışında Antalyalıların sanata ilgisi yok denecek kadar az. Belediyelerin açtığı kurslar, insanların biraz daha o alanlarını genişletmeye başladı. Ancak bu yeterli değil. Kişi küçük yaştan itibaren bunun eğitimini almış olmalı. Yeteri bir bilinç yok. Antalya çok eğlenceli bir şehir, eğitim almak zor bir eğilim. Sosyallikten sanata vakit kalmıyor” ifadelerini kullandı.
 

Fatma ARSLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER