Muzaffer Oruçoğlu’nun resimleri Yunanistan’da sergilendi

Yaşamını Avustralya’da sürdüren Muzaffer Oruçoğlu, ‘Bütün Dünya Evim’  adlı resim sergisiyle Selanik’te Yunan sanatseverlerle bir araya geldi.

Muzaffer Oruçoğlu’nun resimleri Yunanistan’da sergilendi
banner24

Yaşamını Avustralya’da sürdüren Muzaffer Oruçoğlu, ‘Bütün Dünya Evim’  adlı resim sergisiyle Selanik’te Yunan sanatseverlerle bir araya geldi.

Dünyayazarlarından kimilerinin portrelerini, kimilerinin de yapıtlarını veya baş kahramanlarını kapsayan sergide yer alan resimlerinde yağlıboya, akrilik, okaliptüs reçinesi gibi çeşitli boya teknikleri kullanan Oruçoğlu, bu sergisinde de realist ve sürrealist stilleri iç içe geçirerek, farklı biçimler elde etme çabasını sürdürüyor.

Şu ana kadar, Türkiye, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, İsviçre, İngiltere ve Avustralya’da 60’ı aşkın solo sergi açan Oruçoğlu’nun resimlerine kadın, çocuk ve işçi sorunları damgasını vuruyor.

Düzenlenen serginin ardından yaşamı ve çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi veren Muzaffer Oruçoğlu, 33 yıl sonra Yunanistan’a döndüğünü hatırlattı.

Türkiye’de hapis yattıktan sonra 1986 yılında Yunanistan’a gittiğini anlatan Oruçoğlu, “O dönemde cezaevinden kaçıp gittiğim için Yunanistan bana otel gibi gelmişti. Ondan sonra Fransa’ya iltica ettim” dedi.

Sanatçı kimliğinin yanı sıra yazar ve siyasi kişiliği de bulunan Oruçoğlu, zaman zaman kendi içinde çatışmaya girdiğinin de altını çizdi. Edebiyat ağırlıklı bir yaşamının bulunduğuna dikkat çeken Oruçoğlu, “Siyasi ve sanatçı kişiliklerim hem çatışıyor hem de uyum halinde diyebilirim. Bu ilişki iyi miydi, kötü müydü diye hep düşündüm. Beni derinleştiren ve ateşle donatan bir öğe gibi göründü siyaset. Siyasi yazılarımda edebi dokular da öne çıktı. Aslında bütün yazarlar için bu durum ideal bir yaşam gibi geliyor bana. Siyasetle edebiyat ve sanatın iç içe olması birinin diğerini egemenliği altına almaması benim gözümde değer kazanıyor” diye konuştu.

Paris’te de sergi açacak

Selanik’ten sonra 1-9 Haziran tarihleri arasında Paris’te sergisinin olacağını belirten Oruçoğlu, “Son 6 aydır sürekli resim yapıyorum. Günde 12 saat çalışarak resim yaptım. Artık bırakıyorum belki 2 yıl edebiyatla uğraşacağım” sözlerine yer verdi.

MUZAFFER ORUÇOĞLU KİMDİR?

Muzaffer Oruçoğlu 20 şubat 1948'de Kars’ın Göle kazasına bağlı Büyük Zavot köyünde doğdu. lkokulun ilk üç yılını komşu köyün (Küçük Zavot) okulunda, bir yılını kendi köyünde, son yılını da Kars’ta okudu. Kars orta okulu’nu bitirdikten sonra, öğretmen okulu sınavlarını kazanarak Rize öğretmen okuluna, iki yıl sonra da İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’na gitti.

Bu yatılı okulun hazırlık lisesini bitirerek Fen Fakültesi matematik astronomi bölümüne girdi.  68 öğrenci hareketlerine katıldı. Türk Solu dergisinin yazı kurulu üyesi olarak çalıştı. 12 mart 1971 darbesi döneminde siyasi faaliyetlerinden dolayı tutuklandı. 13 yıllık cezaevi yaşamınını şiir ve roman yazarak geçirdi. Tahliye olduktan sonra yurt dışına çıktı. Fransa’da iltica etti. Yeniden roman yazmaya ve resim yapmaya başladı. Çeşitli dergilerde, siyasi ve edebi makaleleri yayınlandı. 1988’ de Avustralya’ya yerleşti. Melbourne'de, ilkin iki yıllık resim ve heykel kolejini (Greensborough Tafe college - NMİT) bitirdi. daha sonra Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü'ne (RMİT) bağlı, public art bölümünde üç yıl heykel eğitimi yaptı. şimdiye kadar toplam 6 ülkede altmışa yakın kişisel resim sergisi açtı. 13’ü roman, 7’si şiir, 3’ü öykü, 2’si masal olmak üzere değişik türlerden 30’ kitabı yayımlandı. Halen roman ve resimle meşgul olmakta ve Avustralya’da yaşamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER