Fotoğraf gibi resimler, sergide

Türkiye’de çağdaş sanatın hiperrealist temsilcileri Fatih Kahya ve Sami Gedik'in ''Yan Yana'' isimli resim sergisinin Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde açıldı.  Açılışa Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve eşi Ümran Uysal da katıldı.

Fotoğraf gibi resimler, sergide
banner24

ANTALYA (İHA) - Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde 2012 yılından bu yana her 15 Nisan'da kutlanan Dünya Sanat Günü'nde Türkiye'de çağdaş sanatın hiperrealist temsilcilerinden Fatih Kaya ve Sami Gedik’in ‘'Yan Yana’' isimli resim sergisi açıldı. Açılışına Belediye Başkanı Uysal’ın eşi Ümran Uysal’la birlikte katıldığı sergi, İbrahim Karaoğlu'nun küratörlüğünde ve Şebnem Bahar'ın sanat koordinatörlüğünde gerçekleşiyor.
Başkan Uysal, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nin açıldığı günden bugüne kadar çok önemli sergilere ev sahipliği yaptığını söyledi ve yeni sergiyle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ülkemizde ‘genç sanat’ övünülesi bir düzeye ulaştı. Genç sanatın başarılı temsilcilerinden olan ve hipergerçekliğin kulvarında ürettikleri yapıtlarla sanatlarını gerçekleştiren Fatih Kaya ve Sami Gedik’ın Yan Yana adlı sergilerini Dünya Sanat Günü etkinlikleri kapsamında büyük bir kıvançla açtık.
Konularını, bakışlarını sınırlamadan gerçeği olduğu gibi yansıtarak estetik biçimler oluşturan ve izleyicilerini büyüleyen iki genç sanatçının yapıtlarından oluşan sergi, 29 Nisan'a kadar Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde ücretsiz gezilebilecek.

Hiperrealizm (Hyperrealism - visual arts), 1960lı yıllarda Amerika'da ortaya çıkan ve “aşırı gerçekçilik” olarak Türkçeye çevrilen sanat akımıdır. Resimde “fotogerçekçiliği” yakalamak amacında olan bir akımdır. Hiperrealist sanatçılar, gerçeğinden ayırt edilemeyecek nitelikte, adeta bir fotoğrafmış hissi veren tablolar ve canlıymış hissi veren heykeller üretmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER