Burdur yörükleri yaylaya yörüdü!

Burdur'da düzenlenen İkinci Yörük Şenliği'nde, yörüklerin yaylaya göçü canlandırıldı. Temsili yörük göçü için süslenmiş develer ve eski yörük kıyafetleriyle şenliğe katılanlar, renkli görüntüler oluşturdu

Burdur yörükleri yaylaya yörüdü!
banner24

BURDUR (İHA) - Burdur Yörük Kültür ve Araştırma Derneği tarafından 2'inci Yörük Şenliği düzenlendi. Dün (14 Nisan) yapılan şenlikte yörük göçü canlandırıldı. Şenliğe Burdur Valisi Hasan Şıldak, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Hakan Tutucu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur Yörük Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan, dernek yönetimi, Burdur Yörükleri ve çok sayıda davetli katıldı. Çatalpınar Kavşağı'ndan başlayan temsili göç  develer, atlar, keçiler ve Mehteran eşlinde Uzayçatı altına kadar devam etti.  
Burdur Yörük Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Alaattin Kalkan, "Yarının geleceği çocuklarımıza kültürümüzü yaşatmak, örf, adet ve göreneklerimizi en iyi şekilde öğretmek, millet ve bayrak sevgisini aşılamak amacımız. Bizlere destek veren kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.  
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de, “Artık ebediyete kadar vatan olacak bu Anadolu toprakları ilelebet bizlerin vatanı olmuştur. Hiçbir şekilde bu Anadolu topraklarına göz dikeceklere fırsat vermeyelim” diye konuştu. 
Etkinliğe katkı sağlayanlara şükranlarını dile getiren Vali Hasan Şıldak, “Kültürel mirasımıza sahip çıkıp teke yöresinin başkenti Burdur’un kültürel ve doğa güzellikleriyle, güller gönüller diyarı Burdurumuzda siz konukları ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz'' ded, Yörük Kültürü ve Araştırma Derneği'ne, katkı sağlayan kamu kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20