AKS'ta Bu Hafta (14 - 19 Ocak 2020)

AKS'ta Bu Hafta (14 - 19 Ocak 2020)

AKS'ta Bu Hafta (14 - 19 Ocak 2020)

Modern Zamanlar Dergisi işbirliğiyle AKS'ta Sinema akşamları bu sezonda da devam ediyor!Distopya konusunu merkeze alan filmlerden oluşan seçkinin dördüncü gösterimi 16 Ocak Perşembe akşamı saat 19:00’da George Miller yönetmenliğindeki Mad Max ile gerçekleşecek. Filmden önce Modern Zamanlar dergisi editörü Tuncer Çetinkaya distopya filmleri hakkında kısa bir sunum yapacak.Mel Gibson'un Max Rockatansky adında bıkkın bir polisi canlandırdığı film, peşine düştüğü çetenin yardımcısını öldürmesinden sonra kendisini ve ailesini hayatta tutmak için harekete geçen bir polisin hikayesini anlatıyor. Öyküsüyle değil, daha çok yakın gelecek olarak tasvir edilen, kıyamet sonrası atmosferiyle dikkatleri üzerine çeken filmin ardından iki devam filmi daha yapıldı.AKS'ta Sinema: Mad Max

16 Ocak 2020, Perşembe - 19:00

AKS Oditoryum

Biletler 10 TL'dir. AKS gişelerinden ve biletantalya.com üzerinden temin edilebilir.AKS Öğrenme: Natürmort Broş Dikiş Atölyesi (18 yaş ve üzeri)

18 Ocak 2020, Cumartesi

14:30 - 16:30Natürmort Broş Dikiş Atölyesi (18 yaş ve üzeri)AKS Öğrenme bünyesinde gerçekleşecek bu atölye çalışmasında öncelikle Antalya Kültür Sanat’ın güncel sergisi olan “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisini gezip, sergideki natürmort eserleri inceleyeceğiz. Ardından atölyede natürmort tablolardan esinlerek seçtiğimiz meyve şeklindeki dikiş kalıplarını kullanarak makine dikişi gerektirmeden kendi broşumuzu dikmeyi öğreneceğiz. Katılımcılar atölye sonunda kendi diktikleri aksesuarlarına sahip olacaklar.18 Ocak 2020, Cumartesi

14:30 – 16:30

Atölye yürütücüsü: Ülkü Ulusoy (Kreta Tasarım)

Atölye ücreti: 50 TLBiletler biletantalya.com üzerinden satın alınabilir.AKS'ta Miras Söyleşileri

"Anadolu Kültür Belleği" - Yavuz Ali Sakarya

18 Ocak 2020, Cumartesi - 16:00
Antalya Kültür Sanat yeni yılda başlayacağı “Miras Söyleşileri” dizisinde insanlığın ortak kültür mirasına odaklanıyor. Mirasyedi değil, emanetçi olmanın erdemini tekrar tekrar hatırlamayı amaçlayan bu söyleşi dizisinde fiziksel çevreden yemeğe, türküden anıta, ninnilerden yok olan dillere, babaannemizin çeyiz sandığından bacalardaki leylek yuvalarına yani tarihe, arkeolojiye, antropolojiye, arşivciliğe, sahaflığa, hayvanlar ve bitkilerin olağanüstü dünyalarına, mimarlığa, sanat tarihine uzanan, adına kültürel miras dediğimiz bizi biz yapan bütün değerleri konuşacağız.‘Miras Söyleşileri’ dizisi Antalya’nın kültür emekçisi, emekli öğretmen, rehber, gazeteci, TV programcısı, fotoğrafçı, yazar Yavuz Ali Sakarya’nın “Anadolu Kültür Belleği” başlıklı konuşmasıyla başlayacak.“Adem’ neslinden, ‘Nuh’ neslinden bu yana 72 ulus bir araya gelmiş, öncül-ardıl olmuş, bu toprakları yoğurmuş, Anadolu olmuş, bu topraklarda yoğrulmuş, Anadolulu olmuşuz. Önce çok tanrıya inanmış, sonra bir heves tek tanrıya dönmüşüz. Tapınaklarda tapınmış, görkemli tiyatrolarda oyunlar oynamış, stadyumlarda koşmuşuz. Sayısız devlet kurmuşuz bu topraklarda, kesintisiz uygarlıklara aracı olmuşuz. Hattice, Palaca, Hurrice, Luwice ile başlamış konuşmaya, sonunda Türkçe’yi ses bayrağı edinmişiz. Dil deyip, inanç deyip, bir ortak “bellek” oluşturmuşuz. Her birini birer zenginlik kabul edip, ötekileştirmek yerine, bizden saymışız. Gelen iz bırakmış, giden iz bırakmış, uygarlık yolunda, batı ile doğu arasında köprü olmuş, unutulmaz bir bellek oluşturmuşuz. Adına “ANADOLU KÜLTÜR BELLEĞİ” demişiz.AKS’ta Miras Söyleşileri:

“Anadolu Kültür Belleği” – Yavuz Ali Sakarya

18 Ocak 2020 Cumartesi, Saat: 16:00

AKS Oditoryum

Katılım ücretsizdir.Yavuz Ali Sakarya: 1948’de doğdu. Öğretmenlik ve rehberlikte 50. onur yılını tamamlamış katıksız bir Anadolu sevdalısıdır. Kültür, sanat, edebiyat, arkeoloji ve fotoğrafçılıkla amatör ruhla ama yakından ilgilenmektedir. Aralarında “Anadolu’nun Konuşan Taşları”, “Anadolu’da İlk’ler, En’ler ve Tek’ler”gibi yazı dizileri de olmak üzere çok sayıda gazete ve dergide yazılar yazmış, “Adım Adım Akdeniz”, Ülkemin Destansı Gerçeği Köy Enstitüleri” gibi radyo ve TV programları hazırlamıştır. Halen Antalya “Körfez” gazetesinde her Cumartesi eğitim-kültür- sanat ve turizm üzerine yazılar yazmakta, kentin kültür ve sanat envanterine karınca kararınca katkı sağlamaktadır. Başta turizm, eğitim ve kültür-sanat konuları olmak üzere değişik konularda basılmış ve basıma hazır çok sayıda kitabı bulunan Yavuz Ali Sakarya, ARO (Antalya Rehberler Odası), ANSAN (Antalya Sanatçılar Derneği) üyesi, YKKED (Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Antalya şube başkanıdır. Antalya Kent Müzesi gönüllüsü, Antalya Kent Konseyi Kültür-Sanat Çalışma Grubu Başkanı ve kurumun yürütme kurulu üyesi olan Yavuz Ali Sakarya kent için elinden gelen her konuda gönüllü hizmet üretmeye devam etmektedir.AKS Öğrenme: Yaratıcı Drama Atölyesi (12 - 16 Yaş)

19 Ocak 2020, Pazar

14:30 - 16:30


Antalya Kültür Sanat’ın güncel sergisi “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” ziyaretinin ardından atölyede, sergide yer alan Neşe Erdok’un “Ortaköy” isimli tablosunu yaratıcı drama yöntemlerini kullanarak inceleyeceğiz. Doğaçlama, rol oynama, donuk imge, dramatizasyon, sıcak sandalye, bilinç koridoru ve uzman mantosu gibi yaratıcı drama teknikleri kullanılacak atölyede amaç çocukların Antalya Kültür Sanat’ı yaşayan bir mekan olarak deneyimlemelerini sağlamak, sergi gezme bilinçlerini ve estetik becerilerini geliştirmektir. Atölye sonunda katılımcılar, yaratıcılık ve estetik gelişimi sağlama, eleştirel düşünme yeteneği geliştirme, birlikte çalışma becerisi geliştirme, özgüven, ifade ve iletişim becerisi geliştirme, kendini tanıma ve problem çözme becerisi geliştirme gibi bir çok kazanım elde etme fırsatını yakalar.19 Ocak 2020, Pazar

14:30 – 16:30

Atölye yürütücüsü: Gül Tepe (Metaksis Atölye)Katılım ücreti 40 TL'dir. Biletler biletantalya.com üzerinden satın alınabilir.Antalya Kültür Sanat Güncel Sergi:

"Yapı Kredi Koleksiyonu'ndan Renkler"

27 Aralık 2019 - 29 Şubat 2020Rehberli Sergi Turları 

Antalya Kültür Sanat'ın güncel sergisi "Yapı Kredi Koleksiyonu'ndan Renkler"'i sanat tarihçisi ve sanat eleştirmeni Dr. Ebru Nalan Sülün rehberliğinde gerçekleşecek sergi turları şubat ayının sonuna kadar her cumartesi tekrarlanacak. Katılım ücreti 20 TL olan rehberli turlara kayıt için 0 242 242 0 257 numaralı telefondan kayıt yaptırılması gereklidir.

Dr. Ebru Nalan Sülün ile Rehberli Sergi Turları programı:

16 Ocak Perşembe 18:30

18 Ocak Cumartesi - 13:00

23 Ocak Perşembe 18.30

25 Ocak Cumartesi - 13:00

1 Şubat Cumartesi - 13:00

15 Şubat Cumartesi - 16:00

22 Şubat Cumartesi - 16:00

Turlar minimum 10, maksimum 25 kişiyle gerçekleştirilecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21