banner9
banner17

AKS'ta bu hafta (1 - 6 Ekim 2019)

AKS'ta bu hafta (1 - 6 Ekim 2019)

AKS'ta bu hafta (1 - 6 Ekim 2019)

AKS Öğrenme: Linol Baskı Atölyesi (18 Yaş ve üzeri)

3 Ekim 2019, Perşembe

19:00
Antalya Kültür Sanat'ın güncel sergilerini gezdikten sonra atölyede bir bitki desenini linolyuma aktararak temel kesme araçlarını ve tekniklerini öğreneceğiz. Deseni oyarak işledikten sonra bir merdane yardımıyla boyayla kapladığımız yüzeyden kağıda baskılar alacağız. Atölye bitiminde kendi oyduğumuz şablondan ürettiğimiz baskı resimleri elde edeceğiz.Linol Baskı Atölyesi (18 yaş ve üzeri)

Atölye yürütücüsü: Mana Atölye (Ebru Günel)

3 Ekim 2019, Perşembe

19:00 - 21:00

Atölye ücreti: 50 TLKatılım 10 kişi ile sınırlıdır ve rezervasyon gereklidir.

Rezervasyon: 0 242 242 0 257Felsefe Konuşmaları

Ahlak, Vicdan ve Toplumsallık

5 Ekim 2019, Cumartesi

16:00
Felsefe Konuşmaları yeni sezonda Antalya Kültür Sanat'ta devam ediyor!Yeni sezonun ilk Felsefe Konuşmaları programı 5 Ekim Cumartesi günü saat 16:00'da “Ahlak, Vicdan ve Toplumsallık” başlığı altında gerçekleşecek. Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Bravo ile Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gönül Demez'in konuşmacı olarak katılacağı programın moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cihan Camcı üstlenecek.Vicdan da ahlak da eylemlerimiz için iki belirleyici kaynaktır.

Harekete geçme gereği hissettiğimiz durumlar karşısında kime nasıl davranmamız, ne yapmamız gerektiğini söylerler. Bu bakımdan benzerliklerine rağmen, zaman zaman buyruklarının ve kimi özelliklerinin uyuşmadığına da tanık oluruz. Toplumsal gelenek ve alışkanlıklarla daha bütünleşmiş sayabileceğimiz bireyler, ahlak ile vicdan arasındaki çelişmelerin aslında görünüşte olduğunu, aşılabileceğini ve ahlak lehine aşılması gerektiğini savunurken; bireyselliğine ve toplumsal gerekler karşısında özgürlüğüne daha düşkün bireyler vicdanın kulak verilmeye daha çok değen, daha doğru bir belirleyici olduğunu savunurlar. Vicdan ile ahlak arasındaki ilişki ve farklılıklar üzerine yapılan konuşmalarda, vicdanın tartışmacılar tarafından daha birey kökenli, ahlakınsa toplumsal kökenli sayıldığını görürüz. Bu özellikleri bakımdan, vicdan içimizde taşıdığımız, ahlaksa dışarıdan nakledilmeye çalışılan eylem belirleyicileri olarak sunulur. Dolayısıyla vicdanın buyrukları, kökeni eyleyecek kişinin kendisine ait buyruklar olarak görülürken, ahlakınkiler topluma ait, ama kalabalığın gücüne dayanarak dayatılan buyruklar sayılır. Vicdan, tam da karşımızda yaşanmakta olan bir duruma yönelik duyarlılığın ürünü olan buyrukları dile getirirken; ahlak, hangi koşullarda üretildiği bile unutulmuş buyrukları içinde barındırır. Bu haliyle de vicdan daha sahici ve sıcak, ahlaksa ezbere ve soğuk kuralların kaynağı olarak algılanır.Bu konuşmada -Darwin ve Nietzsche’nin bu iki kavram hakkındaki fikirlerinden de yararlanılarak- vicdan ile ahlak arasındaki ilişki ve farklılıklar yukarıda kimi örnekleri verilmiş iddialar bağlamında tartışılacaktır.Biletler 10 TL’dir, AKS gişelerinden ve biletantalya.com üzerinden temin edilebilir.AKS Öğrenme: Tohum Topu Atölyesi (4 - 6 Yaş)

6 Ekim 2019, Pazar

11:00 - 13:00Tohum Topu atölyesinde öncelikle Antalya Kültür Sanat'ın güncel sergilerini geziyor, ardından atölyede toprağa, tohuma, ve kile dokunarak tohum topları üretmeyi öğreniyoruz. Üretimimizi yaparken tohum nedir, nasıl çimlenir, gıdaya nasıl dönüşür gibi sorular üzerine konuşuyoruz. Arıların sevdiği çiçekli bitkilerin tohumlarını içeren toplarımız kuruduktan sonra çevremizdeki boş alanlara atmaya hazır olacak.Tohum Topu Atölyesi (4 - 6 Yaş)

6 Ekim 2019, Pazar

11:00 - 13:00

Atölye yürütücüsü: Ceren Büyükgebiz

Atölye ücreti: 25 TLKatılım 10 kişi ile sınırlıdır ve rezervasyon gereklidir.

Rezervasyon: 0 242 242 0 257AKS Öğrenme: Çocuklarla Felsefe (9-14 Yaş)

6 Ekim 2019, Cumartesi

15:30 - 17:00Sanat nedir?

Bir sanat eserini güzel yapan şey nedir?

Sanat eseri güzel olmak zorunda mıdır?

Sanatın kuralları var mıdır?

Sanat eseri yoruma açık mıdır ya da kendinde bir anlamı var mıdır?Bunun gibi sorulara ve beraber üreteceğimiz daha nicelerine cevaplar arayacağımız Çocuklarla Felsefe atölyemiz, Çocuklar için Felsefe (P4C) ve Felsefi Soruşturma Topluluğu (CoPI) yöntemleri sentezlenerek yürütülecektir. Çocuklar için Felsefe yaklaşımı öncelikle 1970lerde Amerikalı felsefeci Matthew Lipman tarafından, çocukların eleştirel düşünme becerilerini desteklemek amacıyla öne sürülmüştür. Bu yaklaşımda çocuklar, felsefe tarihinden filozofların düşüncelerini öğrenmek yerine, bir topluluk içinde etkin bir şekilde kendi düşüncelerini inşa ederler. Topluluk, bir hikaye, resim veya kısa film gibi felsefi soruşturmayı tetikleyecek bir uyaran aracılığıyla sorgulama sürecine başlar. Bu yaklaşım, farklı görüşlerin nedenleriyle paylaşıldığı ve onlara saygı duyulduğu bir ortam sunmasıyla, tartışma kültürünün yerleşmesine katkı sağlar. Çoğunlukla kendisine sorulan sorulara cevap arayan çocukların, kendi sorularını üretmelerine de fırsat verir. Bu atölye çalışmamızda, ‘sanat’ kavramına odaklanıp, sanatın ne olduğu, değeri ve güzellikle ilişkisi üzerine sorular üretip, cevaplar arayacağız.Çocuklarla Felsefe (9 - 14 Yaş)

6 Ekim 2019, Pazar

15:30 - 17:00

Atölye kolaylaştırıcısı: Deniz Koyuncu (OBA Psikolojik Danışmanlık)

Atölye ücreti: 40 TLKatılım 10 kişi ile sınırlıdır ve rezervasyon gereklidir.

Rezervasyon: 0 242 242 0 257AKS Güncel Sergiler:

Kaleiçi Evi Güncel Sergi:
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7