KORONA-VİRÜS BİZİ BU DÜNYAYA TAŞIR MI?

Herkes TV İzliyor mu? Evet.

Konu :COVİP-19 (Koronavirüs)

Tartışmalar Bilimsel. Bilim insanları ve Hekimler bu salgının nedenleri ve çözüm yollarını anlatmaya çalışıyorlar. Hem de Hükümetin BİLİMSEL KURUL ÜYELERİNCE.

--Peki, O kadar bilimsel konuşmadan sonra, neden hâlâ sokaklarda Virüs Korona için "Allah’tan geldiğini" söyleyip "kaderimde ne var ise" söylemlerini edenlerin kendilerini es geçelim, toplum sağlığını bozduğunu bu aklı evvellere anasıl anlatmalı?

--Hem de hiç kusuru olmayan birini hasta etme pahasına.

--Sebebi Cehalet.

--Bu bir sebep mi, sonuç mu? Her ikisi de.

--Sebep, çünkü insanları bencilleştirdiniz, ben merkezli yaptınız. Başkasını düşünmez ettiniz. GEMİSİNİ KURTARAN KAPTAN dediniz.

--Sebep çünkü sorumsuz yaptınız. Kendi cehaletinin sonunda oluşan olumsuzlukları görmezlikten gelmesi için onların CAHİL OLMALARINI, KALMALARINI teşvik ettiniz.

--Nasıl mı?

--Biyoloji ve fen bilimleri derslerini ya seçmeli yaptınız, düşünmeyi ve sorgulamayı öğretecek felsefe ve mantık derslerini de kaldırdınız.

--Aklı olmayanın ahlakının da olmayacağını, sizin de anlayacağınız kaynaklardan alıntı yaparak anlatayım.

--Peygamberimiz Hz Muhammed'in hadisi: “Kişiyi ayakta tutan aklıdır. Aklı olmayanın dini de yoktur.” (Camiü’s-Sağir, 4: 528 (H. No:6159)

--Din ve inanç elbette ki kişiler ve toplum için çok önemlidir. Görmezlikten gelinemez.

--Karl Marx bile "tüm kalbimle inanıyorum ki, Hz. Muhammed tarihin gördüğü en büyük devrimcidir. putları yıkıp daha eşit ve daha özgür bir düzen kurmuştur. Ayrıca Allah'ın Kulu ve Elçisidir." (das kapital, 5. cilt, sayfa 476). Diyecek kadar, onun ve konumun farkındadır.

--Gel gör ki, Peygamberin yolundan gittiklerini söyleyenlerin, Damadı, Halife ve Kılcı olan Hazreti Ali'nin, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözünü bilmediklerini düşünmek, görmezlikten gelmelerini anlamak da hiç mümkün değildir.

--Yaşamı, bilim ve sanattan uzak, sadece para ve söz de ahlak üzerine kurmak hiç bir şeye yakışmaz.

--Ama gelinen nokta ve yaşanan da budur.

-- İlim Yayma Cemiyeti tarafından 2010 yılında İstanbul'da kurulan Sebahattin Zaim Üniversitesi'nin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı, okuma oranı arttıkça kendisine afakanlar bastığını, EN TEHLİKELİ OLANLAR ÜNİVERSİTE MEZUNLARI olduğunu ve kendisinin, daha çok cahil ve okumamış tahsilsiz kesimin ferasetine (anlayış-sezgi) güvendiğini, ülkeyi ayakta tutacak olanlar, okumamış, hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış cahil halkın olduğunu söyleyecek kadar ileri gidebilmiştir.

--21 yy’de, teknolojinin 5.0, sanayinin de 4.0'dan 5.0'a geçtiği ve bu sözleri söyleyenlerin, bu sözlere pirim veren siyasi iktidarların bile bu bilgi, bilim ve teknoloji kullandığı bir dönemde, bu kişiye bilimsel çevrelerce bile etik olarak haddinin bildirilmemesi ne acıdır.

--Hani derler ya, "Bin nasihatten bir musibet yeğdir" diye.

--Belki de konun bu kadar bilimsel olarak akademik çevrelerce ve duyarlı yurttaşlarca tartışılması, toplumun gözünü açacaktır.

--Ben inancın toplumların için özel bir durum olduğunu görür ve bilirim. Ama korkum o dur ki, bu tür saçma sapan şeyler ve sözler ile toplumun vicdanında yaraların açılmaması, inanç yaşamlarında kaygı ve kuşkuların yaşatılmamasını diliyorum.

--İNG-Bank, çalışanlarına dağıttığı bir notta, dünyanın değiştiğini, hatta ABD'de bile gençlerin çoğunluğunun, nüfusunda yarısına yakının Kapitalizmden umudunu kestiklerini, umut olarak da Sosyalizme baktıklarını, gördüklerini söylüyorlar.

--Dünyanın en zengin adamlarından Bill Gates'in bile, "bizden daha çok vergi alın" diye yırtınmasını, aktif ticari yaşamdan çıkıp, eğitim ve sosyal projelere vakit ayırmak istemesini görmezlikten gelmeyelim.

--Açık açık her yerde, Türkiye ve tüm dünyadaki tarikat ve cemaatlerin Müslüman olmayan kişi ve gruplarca organize edildiği yazılıp söylenmekte iken,

--Hem yurttaş olarak, hem de inanç sahibi mutedil inananlar olarak Yurttaşların dini duygularının sömürülmesine ve ülkenin bir karanlığa sürüklenmesine izin verilmemelidir.

--Bu COVID-19/Koronaviris'ünün, alacağı o kadar cana rağmen, ülkem insanın ve tüm dünya halklarının aydınlanmasına katkı koymasını diliyorum.

--Acılar, bizi tez mi büyütüyor ne?

YORUM EKLE