KONYAALTI’NDA BASININ YANILGISI

Geçtiğimiz pazartesi günü yapılan ve çoğunluk olmadığı için Çarşamba gününe yapılması kararlaştırılan Büyükşehir Meclis toplantısının ertelenmesin gerekçesi olarak yerel basın tarafından “Konyaaltı Liman Mahallesinde yapımı süren Felix Projesi” gösterildi.

Konuyla ilgili olarak yaptığım araştırmada Meclisin 31. Maddesinde söz konusu olanın bu proje olmadığı ortaya çıktı.

Yerel basın mensupları, konuyla ilgili olarak Meclise bilgi veren Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı “Şevket Korkut’u” dikkatlice dinleselerdi haberlerinde “Meclise Felix engeli” diye başlık atmazlardı.

Peki, öyleyse Meclise gelen konu neydi?

Hatırlanacağı üzere 14.02.2020 tarih ve 7221 sayılı kanunla belediye sınırları içerisinde yapılacak binalarda “kat yüksekliği serbestliği” kaldırılmış, üst sınır olarak 67 metre sınırlaması getirmişti.

Kanun, yasanın uygulanması ile ilgili tarih olarak 30 Temmuz 2020 tarihini belirtmişti.

Buna göre; her belediye sınırları içerisindeki kat yüksekliği verilen yerlerle ilgili olarak plan notunu değiştirecekti.

Ayrıca kanun, bunun yapılması içinde bir yıllık süre vermişti belediyelere.

Bu bir yıl içinde yani 30 Temmuz 2021 tarihine kadar, önceden kat yüksekliği serbestliği olan yerlerle ilgili olarak plan notlarında yeni kat yüksekliklerini belirleyip kendi meclisleri ve Büyükşehir Meclislerinde onaylanmasını şart koşmuştur.

Eğer belediyeler bu bir yıl içerisinde bu değişiklikleri yapmazlarda o belediye sınırları içindeki kat yüksekliklerinin nasıl olacağına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacağı hükme bağlanmıştır.

Bu hükme bağlı olarak “Ekim ayı Meclisinde Kumluca Belediyesi 11 kat, Kasım ayı Meclisinde Muratpaşa Belediyesi 12 kat ve Kepez Belediyesi 15 kat olarak üst sınırı belirleyen plan notlarını değiştirmişler” ve Meclis tarafından da “oybirliği” ile kabul edilmiştir.

“İşte geçtiğimiz Pazartesi günü mecliste oylamaya sunulan ancak yeterli oy çokluğu olmadığı için geçmeyen 31. madde Felix Projesi ile ilgili olmayıp, yasa gereği olarak Konyaaltı ilçesinde 3 bölgede ayrı ayrı kat yüksekliklerinin ne olacağını belirten plan notu değişikliğidir.”

Bu konuda Şevket Korkut açıklama yaptıktan sonra bir soru üzerine konu dışı olarak Felix Projesiyle ilgilide bilgi verince yerel basın, sanki konu bu projeymiş gibi başlıklar attılar ve haberi de böyle yazdılar.

Kanımca bu haberin böyle yapılmasındaki temel amaç, “Felix Projesi üzerinden Başkan Semih Esen’i yıpratmak ve imar yolsuzluğu yapılıyor algısı yaratmaktır

İşin bir başka ilginç yanı ise, İmar Komisyonunda tüm partilerin bu plan notu değişikliğini oybirliği ile kabul etmelerine rağmen, Meclise geldiğinde AK Parti, MHP’nin tamamı, CHP ve İYİ Partili üyelerin bir kısmının oylamaya katılmayarak oturumdan ayrılmalarıdır.

Bu tutum Meclis çalışma ahlakına uygun bir tavır değildir.

Aynı konuda Muratpaşa, Kepez ve Kumluca Belediyelerinin plan notu değişikliği oybirliği ile kabul ediliyor ancak Konyaaltı Belediyesinin aynı konudaki çalışması yeterli oy çokluğunu sağlayamıyor.

Meclis üyelerinin bu tutumuna bir de çapraz olarak gündemde olan ama konuyla ilgili olmayan Felix Projesi eklenince ortaya anlaşılmaz bir durum çıkmaktadır.

AK Parti ve MHP’yi anlarım ancak oylamaya katılmayan CHP ve İYİ Partili üyelerin tutumunu açıklamakta zorlandığımı ifade edeyim.

YORUM EKLE