Kırcami’de İstinaf Çözüm Değil…

Kırcamililer şaşkın.

20 yılı aşan bir süredir 10 mahallede yaşayan on binlerce insan; artık verimsiz, maydanoz bile yetişmeyen, genişleyen kentin ortasında kalmış arazilerinin imara açılması için çeşitli dönemlerdeki yerel yöneticilerle mücadele ettiler.

Tam “artık bitti, kaçak göçek olmadan evimizi yapabileceğiz” dedikleri anda hafta içinde Antalya 1. İdare Mahkemesi tarafından “imar planlarının iptali” kararı ile ağır bir hüsran daha yaşadılar.

Yollar açılmaya başlanmış ve insanlar iyi-kötü barındıkları evlerini, seralarını yıkmışken bir mahkeme kararı çıkıyor ve “hoppp bir şey yapamazsınız, ortada imar planı kalmadı” deniliyor…

Her halde Kırcami, Kırcami olalı burada yaşayan 10 mahalle halkı böyle bir zulüm yaşamamıştır…

Yıllarca verilen bu mücadelenin sonunda birlikte olmanın güç olduğunu anladıklarından Kırcamililer haklarını almak için örgütlü hale gelmişlerdir.

Nitekim mahkemenin iptal kararı duyulunca 10 mahallenin muhtarı bir araya gelir ve “Mehmet Hacıarifoğlu’nu” ziyaret ederler.

Çünkü vekâleti döneminde anayolların açılması için birçok evin ve seranın yıkılmasını sağlamış ve bunun takipçisi olacağının sözünü vermiştir.

Hacıarifoğlu aynı zamanda Büyükşehir Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanıdır.

Yani İmar Planları kendisini yakından ilgilendirmektedir.

Bu ziyarette Hacıarifoğlu yine konuyu takip edeceğinin sözünü verir ancak öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret etmeleri ve Başkan Böcek’le görüşmelerinin doğru olacağını, bu konuda “iradenin Büyükşehir Başkanında” olduğunu iletir.

Kırcamililer bu kez Muratpaşa Belediye Başkanı “Ümit Uysal’ı” ziyaret ederler.

Başkan Uysal, onlara durumu anlatır ve kamuoyuna yaptığı açıklamada dediği gibi İdare mahkemesini bu kararını bir üst mahkemeye götürerek itiraz edeceklerini ve izlenecek yolu anlatarak Belediye olarak Kırcami halkının yanında olduklarını belirterek gereken ne ise yapılacağına söz verir.

Bununla yetinmeyen 10 mahalle muhtarı Büyükşehre giderler…

Elbette sağlığı henüz tam yerine gelemediğinden Başkanla değil, Genel Sekreter Çevikol ve Genel Sekreter Yardımcısı ve İmar Dairesi Başkanı ile görüşürler.

Ancak bu görüşmelerden istinafa gidileceği, yeni 100 binlik Çevre Planının da 1-2 ayda biteceğini ve Bakanlığa gönderileceği temennisi ile dönerler.

Oysa yeni 100 binlik Çevre Planında Kırcami’nin tarım dışı alan olarak gösterilmesi için yeni Toprak Koruma Kurulu kararına gerek vardır.

Çünkü mevcut plana dayanak olan Toprak Koruma Kurulu kararı; Danıştay 6. Dairesince, İç İşleri Bakanlığını kamu yararı vardır kararının gerekçesiz olması nedeniyle yerel mahkemede bir kez daha görüşülmek üzere geri çevrilmiştir.

Bunun anlamı, yerel idare mahkemesi Danıştay’ın kararına uyarak Toprak Koruma Kurulu kararını iptal edebilir.

Böyle bir durumda işler daha da uzar ve sıkıntılı bir süreç yaşanır.

Bana göre, bu yeni mahkeme kararı istinafa itirazla çözülemeyecek kadar zahmetli ve partiler arası işbirliği ile çözülecek bir sürece girilmiştir.

Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyelerinin istinafa itiraz etmelerinden bir sonuç çıkacağını sanmıyorum.

Elbette bu yola da başvurulmalı, ancak ortada “Danıştay 10. Dairenin toprak koruma kurulu kararına verdiği iptal kararları” varken bu zaman ve emek israfı olur.

İvedilikle yeni bir Toprak Koruma Kurulu kararı ve İç İşleri Bakanlığının gerekçeli kamu yararı kararı alınması için harekete geçilmesi daha doğru olur diye düşünüyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özcan nalçacı
Özcan nalçacı - 1 yıl Önce

Kesinlikle katılıyorum boy boy resimlerini asıp biz yaptık biz başardık diyen şarlatan sürüsünüde Allaha havale ediyoruz utanmadan halen o koltukta oturup ahkam kesiyorlar o planları kıçlarına soksunlar......

banner20

banner21