İyi Ramazan, kötü Ramazan

Yaşadığım ve tanık olduğum olaylardan çıkardığım bir ders var:

Antalya Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının yanına gidecekseniz, onlar ne diyorlarsa kabul etmeye hazır olun. Yoksa tehdit, aşağılama, hakaret hatta saldırıyla karşılaşabilirsiniz.

Elbette her şeyden önce randevu alabilmeniz gerekiyor.

Başıma geldi. Belediye’de görüşmeye gittim, çıkarken unvanı başdanışman olan kişi arkamdan “seninle görüşeceğiz, hesaplaşacağız” diye bağırıyordu.

Bir iddiaya göre, aynı kişi 28 Temmuz 2020'de Kepezaltı-Santral mahallesindeki tapu dağıtım töreni sonrasında kendisiyle konuşmaya çalışan bir kadını itmiş ve öfkeli kadının okkalı tokadını yanağına kabul ederek kaba davranışının hesabını ödemiş.

Doğruysa, bravo.

Siyasetçilerin ve bürokratların hesap verebilir olması önemli.

Bir başka olay, Sağlık Daire Başkanı Ramazan Akalın'ın makamında Mehmet Selim Unat'a sataşması sonucu yaşanan arbede, alınan darp raporları ve yargıya taşınan ev sahibi - kiracı ilişkisi.

2011 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı olan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Habipler Mahallesi'nde Mustafa Unat'a ait 3 katlı binayı belediye adına kiralayarak, buranın Habipler Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak kullanılmasını sağlıyor. Yerin sahibi Mustafa Unat ile aylık 5 bin TL olacak şekilde kira anlaşması yapılıyor. Yaklaşık 1 yıllık kira tutarını da binanın sağlık merkezi olarak kullanılabilmesi için uygun hale getirilmesine yatırıyor.

Antalya’nın yoksul bölgeleri Sütçüler, Baraj, Hüsnü Karakaş, Güneş ve Varsak'ın tüm mahallelerine hizmet veren Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi önemli ve gerekli bir hizmetti. Bu sağlık merkezi için yer seçimi doğruydu.

Sonraki Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de bu merkezi devam ettirdi.

Muhittin Böcek döneminde, Sağlık Daire Başkanı Ramazan Akalın bina sahibinin işlerini takip eden oğlu Mehmet S.Unat'ı arayarak müfettişlerin kirayı yüksek bulduğunu söylüyor ve 16 bin liranın yarıya düşürülmesini istiyor. Bu istek kabul edilmiyor, araya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Demir giriyor. Görüşmeler sonucunda mal sahibi geri adım atıyor ve 10 bin lirayı kabul ediyor.

Ancak bir süre sonra kendisini belediyeye çağırıyorlar. Mal sahibi Mustafa Unat ve oğlu Mehmet S.Unat sözleşme yenilemek umuduyla Ramazan Akalın'ın makamına gidiyorlar. Görüşme sırasında Akalın’ın sarfettiği “Mehmet Selim kardeş, kefenin cebi yok. Vakko cepli kefen çıkarmış, zenginler arasında moda olmuş. Sen de malını cebine katar götürürsün” ifadeleri ortamı geriyor ve 5-6 belediye mensubunun da katıldığı bir arbede yaşanıyor.

Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Demir, baba ile oğlu odasına götürüp sakinleştiriyor ve yaşananların dava konusu yapılmamasını, şikayetçi olunmamasını istiyor. Onlar da kabul ediyorlar. Ne var ki, olaydan birkaç gün sonra Ramazan Akalın ile Erkan Sel, Rıdvan Solmaz, Saygı Yeşim Tuncer Kurt ve Muhammet Emin Uğuz kendilerini darp ettiği iddiasıyla Mehmet Selim Unat hakkında şikayetçi oluyorlar. Karşılıklı darp raporu alınıyor, şikayetçi olunuyor.

Ramazan Demir'in saldırıya uğrayan baba ile oğlunu yatıştırma hamlesinin bir oyalama taktiği olduğunu düşünmeden edemiyorum.

Bildiğiniz iyi polis, kötü polis tezgahı...

Belediye Şirketi ASMEK'in vekil müdürü Alev Aslangiray sürgün edildiğinde de benzer bir yatıştırma, oyalama taktiğiyle kendilerine yaklaşıldığını Aslangiray ailesi iddia etmişti. Ramazan Demir dava açmamasını rica etmiş, başkanla görüşüp geri dönmesini sağlayacağı sözünü vermiş. 60 günlük mahkemeye başvuru süresi geçtikten sonra da sözleşmesi feshedilmişti. Sonrasında Alev Aslangiray kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti.

İyi, Ramazan…

Şimdi yeni bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açılıyor. Bu merkez yetişkinlere de hizmet verecek. Yoksulların hizmet alacağı yere uzak, zaten pek çok hastanenin bulunduğu merkeze daha yakın bir yere taşınmış olacak.

Bu binanın kirası ne kadardır acaba?

Ramazan Akalın'a sordum, üstlerine sorup dönecekti, dönemedi.

Acaba bina kimin?

Hangi Ramazan iyi, hangisi kötü?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet  Selim MİR
Mehmet Selim MİR - 1 hafta Önce

Eline ağzına saklıK abim az bile söylemişsin belediye milletin hizmetinde bir kurum olduğunu unutan bu vijdnsız insanlar belediyeyi haydutlar belediyesi yapmışlar bence herkes kafasına göre at koşturuyor çok yazık bu milletin ahı tutacak Allah’ın izniyle ben hakkımı helal etmiyorum bundan böyle büyük şehir belediyesi demeyecem haydutlar zorbacılar seriler belediyesi olarak ismini değiştiriyorum

Mustafa kazım aydın
Mustafa kazım aydın - 1 hafta Önce

Bu Ramazan günün Ramazan'ı gibi görünüyor. Fakat büyükşehir nasıl bu kadar küçülüyor?
Çete zihniyetli kişilerden kadro!..
Daha iyi hizmet yerine, çalıp oynama sırası bizde havası...
Partiler niye suskun acaba?

Cemal Altan
Cemal Altan - 1 hafta Önce

Ramazan Akalın'ın hangisi iyi,hangisi kötü AĞABİSİ?Hasan Akalın'a sormanız gerek.Sevgi ile