İnsana ve Doğaya Değer Vermeyen Rant Kültürü

“Yol medeniyettir” diye yanlış bir söz vardı. Medeniyet insana verilen değerdir, mezarlıklar da bunun bir göstergesidir. Kurşunlu Kent Mezarlığı’nı ilk kez geçen hafta gördüm. Toprak yollar, toz, çamur, bakımsızlık, insan utanıyor. Yeterli bütçe ve personelin olmadığına yordum.

Ertesi gün  Boğaçayı’nda hummalı bir çalışmaya tanık oldum. Büyük araçlar, iş makinaları, çok sayıda görevli Boğaçayı’nda dere yatağına yol yapıyordu. Son iki yılda bir yol çalışmasıyla dere yatağında doğal yaşam iyice tahrip edilmişti. Su, yapılan yolu defalarca yıktı, o kadar emek ve para boşa gitti, ancak anlaşılan hafriyat kamyonlarının kullandığı yol Antalya için çok öncelikli olmalı ki dere yatağında taşkın riski de yaratacak biçimde yeni, daha büyük, daha saçma bir yol çalışması başlatıldı.

Demek ki mezarlıktaki sorun bütçe, personel sorunu değil, öncelik sorunuymuş.

Antalya3t Boğaçayı hakkında haberler yaptı. Sayın Yusuf Yavuz’un Boğaçayı’nda kuşlar ile ilgili güzel yazılarını anımsıyorum. Birkaç yıl önce kuş sesi, kurbağa sesleri ile bir vahaydı Boğaçayı.

Belediyenin yol çalışması ve çevrenin korunması yönünde bir çaba olmaması yüzünden Boğaçayı deresi, hafriyat kamyonlarının, su içerisindeki doğal yaşama aldırış etmeyen, büyük “off road” araçlarını derede kullanarak tatmin olan insanların kurbanı oldu.

Siyasetin temeli felsefedir, ahlaktır. Medeniyet yol değildir, tam tersine, zengin ama medeni ülkelerde olduğu gibi doğaya, bir bölgenin halkına zarar veren yolu yapmamaktır. Rant ekonomisinin kendi kültürünü ve siyasetini yarattığını yeni anlıyorum.  Bu kültürden demokrasi, çağdaşlaşma, hümanizm, estetik, çevrenin korunması çıkmaz. Bu kültürde sahne değişir, ama hafriyat, yol, beton insandan değerli kalmaya devam eder.

YORUM EKLE

banner20