banner9

Halciler Terörist Ve Tefeci Değildir

Kim söyledi bu sözleri? Önceki dönem TBMM başkanı,Eski Başbakan,Eski Ulaştırma Bakanı,Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı.Durup dururken bir politkacı neden sebze meyve ticaretinin önemji bir ayağını teşkil eden Hal komisyoncularına bakmayın siz onlara siz terörist değilsiniz der.

Yerel seçimleri yakından takip edenlerin bildikleri cevabı kamuoyuna bir kez daha hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. 24 Haziranda yapılan Başkanlık seçimlerinin ardından yapılan seçimlerde Erdoğan ne pahasına olursa olsun başarılı çıkmak zorundaydı. Bahçelininde ifade ettiği gibi Millet ittifakı yerel seçimlerde başarılı olursa Başkanlık sistemi kalıcı hale gelebilecekti.Aksi düşünülmek bile istenmiyordu.Gel gelelim ekonomik kriz ülkeyi yangın yerine çevirmiş ve geniş halk kitllelerinde homurdanmalar başlamıştı. Dar gelirlileri en çok vuran da mutfaktaki yangındı. İthalata dayalı tarım politkaları gıda fiyatlarında artışı körüklemiş ,halkın büyük çoğunluğu bırakın sağlıklı beslenmeyi  temel gıda maddelerini bile alamaz duruma gelmişti.seçim sathı mahallinde yükselen seslerden kurtulmak ve yaşanan yangına bir suçlu bulunması gerekiyordu. Deneyimliydi  bu konuda AKP nin başkanı ve kurmayları. Alışıktılar suçlarını bir başkasına yıkmaya. Başarılı her işin altında kendi imzaları ,başarısız oldukları her konuda dış güçler ve içerideki çeteler sorumluydu.Hatırlayın piyasada soğan kıtlığı başlayıp fiyatlar yükseldiğinde soğan tüccarları stokçulukla suçlanmıştı.Yine Patates fiyatlarının yükselişinde  suçlu patatesi depolayanlardı. Oysa tarımın kenarından köşesinden ilgilenen herkes bu ürünlerin depolanmadan muhafaza edilemeyeceğini bilirdi. Gerçi  İktdar yetkilileri de bilirdi ama olsun. Nasılsa Halk söylediklerine inanıyordu.Ne demişti damat Albayrak?’’Ay’a dört şeritli otoyol yapacağımızı söylesek inanacak seçmenimiz var’’Böyle oluncada halka istediğin her şeyi anlatabilirdin.

Önce kamuoyuna sebze meyve fiyatlarındaki artışa  stokçuların ,Hal mafyası ve spekülatörlerin neden olduğu anlatıldı. Yetmedi bizzat Cumhurbaşkanın ağzından halciler terörist ve tefeci ilan edildi.Diğer yandan büyük kentlerde ,özellikle yoksul semtlerde vatandaşın daha ucuza sebze meyve alabilmesi için Tanzim satış adı altında pazar çadırları kuruldu. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile Akdeniz ve Ege bölgesinde temin edilen ürünler zararına Belediye personeli aracılığı ile satışa sunuldu.Fiyatların bu şekilde düşmeyeceği biliniyordu. Her gün 1500 tır sebze meyve giren İstanbulda çadırlarda satılan 300 ton,yani 15 Tır ürünle  fiyatların düşmesi imkansızdı. Üstelik bu sistemin kalıcı olmayacağıda biliniyordu.Nitekim patates ve Soğan fiyatları 10 Tl ye dayanınca ithalat silahı çekildi. Ne olduda 2000-2018 yılları arasında 72 bin ton Patates ithal eden Türkiye  2019 da sıfır gümrükle nisan ayı sonuna kadar 200 bin ton patates ithal etmek zorunda kalmıştı?Tarım girdilerinin çok önemli bir bölümünde dışa bağımlı Türkiyede üretim maliyetleri sürekli artarken gıda fiyatlarının ithalatla baskılanması sonucu zarar eden  çiftçi tarımdan kopmuştu ve tarlalar boş kalıyordu.Üretim desteklemek yerine yandaş ithalatçıları destekleyen politikaların doğal sonucuydu  bunlar.Yerel seçimlerden başarılı çıkmak için  halkın tepkisini başka kesimlere yöneltmek gerekiyordu ve yapıldı.                                

Ne olduysa oldu Halk bu sefer anlatılanlara inanmadı ve Millet ittifakı Büyük Şehir Belediyelerini kaybetti. Belliki bir yerlerde yanlış yapılmıştı. Kolaydı  canım. Dün terörist , tefeci dediklerinize  bu gün terörist, tefeci değilsiniz ,halciler ve Komisyoncular  Sebze ve Meyve ticaretinin önemli aktörleri ve çiftçinin en büyük destekçileridir  dersiniz olur biter. Karalama ve Kıvırma politikasının işe yarayıp yaramadığını yenilenen İstanbul Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarında göreceğiz. DİLEĞİM  ÜLKEM VE İSTANBUL İÇİN HER ŞEYİN ÇOK GÜZEL OLMASIDIR.

YORUM EKLE

banner8

banner7