İşyeri kanserine dikkat!

Uzkut, “İşyerlerinde uygulanan mobbing intihar ya da cinayet ile sonuçlanabiliyor”

İşyeri kanserine dikkat!

Mobbing ile Mücade Derneği Antalya Şube Başkanı Dr. Uzkut, mobbingin intihara ya da cinayete kadar uzanabilen sonuçları olduğunu söyledi
Mobbing ile Mücade Derneği Antalya Şube Başkanı Dr. Ozan Uzkut, mobbing sayılan haller ile mobbing sonuçları hakkında bilgilendirmede bulundu. Kişide psikolojik ve fizyolojik birçok sağlık sorununa neden olan mobbingin intihar ya da cinayete kadar götürülen önemli bir süreç olduğunu söyleyen Başkan Dr. Uzkut, “Mobbing, iletişimin önce tek yönlü sonra çift taraflı kesilmesidir. İletişimin olmadığı yerde mobbing başlar.

Örneğin, bir amir topluluktaki herkese baskı uyguluyorsa bu mobbing değildir. Bu baskıcı yönetimdir. Bir davranışın mobbing olabilmesi için baskının kişiye özel olması gerekir. Psikolojik ve uzun süreli bir saldırıdır. Mobbingte sürekli tekrarlanan ve istikrarlı şekilde devam eden davranışlar söz konusudur. Bu nedenle sıradan, bağımsız çatışmalarla karıştırmak doğru olmaz” dedi.


“ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ”

Mobbingin işyeri kanseri olduğunu dile getiren Uzkut, “Mobbing, iş yerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından, diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, yıldırma, karşısındakini pasif hale getirme, işten soğutma, iş yaptırmama veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına zarar veren kötü niyetli ve kasıtlı olumsuz davranışlardır.İş yerinde yapılan iş performansının engellenmesi, yok sayılma, dedikodu yapılması, görmezden gelinme, sürekli suçlanma ve eleştirilme, gereksiz görevler verilmesi, motivasyon kırılmaya çalışılması gibi durumlar mobbing sayılan hallere girmekte.

Mobbinge uğrayan kişilerde ise birçok psikolojik sorun görülmekte. Yapılan araştırmalara göre mobbing mağdurlarında, uyku bozuklukları, ağlama nöbetleri, yüksek tansiyon, alkol ve ilaç bağımlılığı, iş yerinden kaçma veya uzaklaşma, şiddet eğilimi ve intihar girişimleri gibi birçok sağlık sorunlarına yol açıldığı gözlemlenmiştir. Sağlık sorunları dışında mobbing mağdurları içine kapanır, ailesiyle bağını koparır, özgüveni tamamen gitmiş halde mutsuz bir kişi olur. Bu nedenle mobbing farkındalığı çok önemli” şeklinde konuştu. 

Fatma ARSLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER