‘Yatacak yeriniz yok’

“Barınamıyoruz” eylemi yapan öğrencilere destek veren CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Erdoğan’ın öğrencilere karşı “Elinize dilinize dursun” çıkışına da sert eleştirilerde bulundu. Başkan Cengiz, “Öğrencinin yatacak yer bulamadığı ülkede, devleti yönetenlerin de yatacak yeri yoktur” dedi.

‘Yatacak yeriniz yok’

Devlet yurtlarının kapasite yetersizliği, ev kiralarının ve özel yurt fiyatlarının fahiş oranlarda yükselmesi ve kredi-burs ücretlerinin sadece barınma ihtiyacını dahi karşılamıyor olması nedeniyle İstanbul Kadıköy’de bir grup öğrenci geceyi Yoğurtçu Parkında geçirerek “Barınamıyoruz” eylemi başlattı. Öğrencilerin çağrılarını “Abartılı” bulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK burs ve kredileri için ise öğrencilere, “Elinize dilinize dursun” tepkisi verdi. Öğrencilerin eylemlerine destek olarak Erdoğan’ın söylemlerini eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sarayın şatafatında boğulduğu için Türkiye’nin gerçeklerinden uzaklaştığını ifade etti. “Ünversite öğrencilerinin yatacak yer bulamadığı bir ülkede, devleti yönetenlerin de yatacak yeri yoktur” diyen Başkan Nuri Cengiz’in açıklamasının tamamında şu ifadeler yer aldı;

“Erdoğan; barınacak yer bulamadıkları için Kadıköy Yoğurtçu Parkında sabahlayan öğrencilere; KYK’nın ödediği aylık ücretin 2001’den bu yana göstermiş olduğu artışa dikkat çekerek “ELİNİZE DİLİNİZE DURSUN” ayarı verdi! SARAY ile halk arasındaki makas öylesine açık, uçurum öyle derin ki; Erdoğan gençleri azarlarken, 2001 yılındaki “45 LİRACIĞIN” 2021 yılındaki 614 LİRAYA eşdeğer olduğundan da bihaberdi! Ev kiraları son 3 ayda yüzde 300’lere varan fahiş miktarlarda artış gösterirken; Merkez Bankasının enflasyon hesaplayıcısına göre aradaki 20 yıllık süreçte öğrenci aylıklarına neredeyse hiç zam yapılmamış! Ancak SARAYIN inisiyatifine kalırsa öğrenciler; büyük bir çoğunluğu FAİZLE GERİ ÖDENECEK şekilde olsa bile devletten aldıkları parayı eğenmeyerek, “BARINAMIYORUZ, GEÇİNEMİYORUZ” tarzı ABARTI söylemlerde bulunarak nankörlük etmekte; bu nedenle de ülkenin Cumhurbaşkanından beddua derecesinde azar işitmekteler!”

“BÜYÜYEN ÜLKEMİZİN GENÇLERİ SOKAKLARA MAHKUM”

“Hükümet yetkilileri her gün çıkıp göğüs kabartarak, birbirinden karmaşık hesaplarla elde edilen büyüme rakamları açıklamakta. Peki gün geçtikçe büyüdüğü söylenen bir ülkede, geleceğin emanet edildiği gençler, barınacak bir yer bulamayıp parklarda sabahlar mı?

Bu ülkenin gençleri; KYK’nın burs ve yurt hakkı verebilmesi için gerekli kriterleri, okuduğu şehirdeki ev ve özel yurt kiralarını karşılayamadığında sokaklara mı mahkum kalmalı? Bir TEK ADAMIN “İtibardan tasarruf olmaz” diyerek lüks içerisinde yaşadığı 1000 ODALI SARAYINDAKİ günlük harcama tutarı olan 10 MİLYON LİRA ile bu ülkede kaç adet devlet yurdu yapılır, kaç öğrenci barınacak bir yuvaya sahip olurdu?

Bugün Türkiye’nin geleceğini temsil eden gençleri, eğitim görmek için gittikleri şehirlerde yatacak yer dahi bulamıyorsa; geleceğimizi bu hallere düşüren, üstüne bir de nankörlükle suçlayanların, bu ülkeyi yönetenlerin de yatacak yeri yoktur!“

“GENÇLERDEN ÇALINANLARI TELAFİ EDECEĞİZ”

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, öğrencilerin barınma sorununu tam 2 yıl öncesinde gündemine almış ve “Yurt sorunu siyaset kurumunun ayıbıdır. İktidara geldiğimizde 1 yıl içerisinde bu sorunu çözeceğiz” demiştir. Yine Genel Başkanımızın dediği gibi; bu ülkede AKP iktidarından en çok gençler illallah etti. Bu nedenle iktidara geldiğimizde önceliğimiz gençler olacaktır. Genel Başkanımız; ilk 6 ayda KYK borcu faizlerinin sıfırlanarak yapılandırılması, gençlerin ilk otomobili için ÖTV’nin sıfırlanması, teknolojik ürünlerden minimum vergi alınması ve gençlerimize daha nice imkan sunulması vaatleriyle, “SİZDEN ÇALINANLARI TELAFİ EDECEĞİM” demiş ve son sözü söylemiştir! Bizler de bu uğurda mücadelemizi sonuna kadar vererek partimizi iktidara getirecek; geleceğimiz, gençlerimizi, ülkemizi huzura kavuşturacağız!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20