‘Yaşasın cumhuriyet devrimlerimizin adı olan kadınlarımız’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, 8 Mart’ın kapitalizme, sömürüye, gericiliğe, baskı ve şiddete karşı duran dünya emekçi kadınlarının günü olduğuna dikkat çekerek, ‘‘Türkiye’de kadınlar, ev içinde emeği yok görülen, çalışma hayatında ayrımcılığa maruz kalan, toplumsal gericilikle kuşatılan, her gün cinayetlere kurban giden bu karanlık sistem içerisinde yurttaş olabilmenin mücadelesini vermektedir’’ dedi.

‘Yaşasın cumhuriyet devrimlerimizin adı olan kadınlarımız’
banner24

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada; AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 66 kadının cinayetlere kurban gittiği, ardan geçen 19 yılda ise katledilen kadın sayısının 8 bine çıktığına dikkat çekildi.

Açıklamada şöyle dendi:

‘’AKP’nin kadına karşı şiddet ve cinayet sicili bu denlice bozukken şimdide İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açmakta, kadının adından dahi rahatsız olan gerici ittifak ortaklarıyla kadınların daha fazla şiddete maruz kalmasına ve katledilmesine ön ayak olmaktadırlar.

Kadınlar sadece aile içinde değil iş yerinde de sömürüye, adaletsizliğe ve ölümlere kurban gitmektedir.

Sadece 2020 yılında adına kader dedikleri, fıtrat dedikleri sömürü düzeninde en az 150 kadın emekçi iş cinayetlerine hayatını kaybetmiştir.

Ekonomik kriz en çok kadınları etkilemiş, Kadın istihdamı yüzde 10 civarında azalmıştır.10 milyondan fazla kadın ev işleri nedeniyle kendi ekonomik bağımsızlıklarından dışlanmış, pandemi sürecinde de çalışan kadınların sömürüsü hem ev işlerinde hem iş hayatında olmak üzere iki kat artmıştır.

Kadınlar iş hayatında da sürekli ayrımcılığa maruz kalmış, aynı işi yapmalarına rağmen kadınlar erkeklerden yüzde 31,4 daha az gelir elde etmiştir.

Ücretlerde toplumsal cinsiyet eşitsizliği artarken, 2006 yılında yüzde 12 olan eşitsizlik 2020'de yüzde 20,7'ye yükselmiştir.

Kısacası AKP iktidarında kadınlar çalışma hayatında daha fazla sömürülmüş, daha fazla baskıya maruz kalmıştır.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21