‘Yapı stoku depremde yıkılmayı bekliyor’

İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 21. yıl dönümünde ‘’İstanbul başta olmak üzere ülkemizin yapı stoku deprem güvenlikli değil. Umarım ki bu deprem biraz gecikir. Ülkemizi yöneten insanların da aklı başına gelir. Zaten bu anlayışın daha fazla sürdürülebilme şansı yok. Yapı stoku depremde yıkılmayı bekliyor’’ açıklamasını yaptı.

‘Yapı stoku depremde yıkılmayı bekliyor’

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunun altını çizen Cemal Gökçe, ‘’Depremden korunmanın tek panzehri, deprem güvenliği olmayan yapı stokunun güvenlikli bir hale getirilmesidir. Ama ne yazık ki şunu belirtebilirim ki 17 Ağustos 1999’dan daha iyi durumda değiliz. İstanbul’u düşünecek olursak o zaman İstanbul’un nüfusu çok daha azdı. İstanbul’un yapı stoku çok daha azdı. İstanbul’un su havzaları, orman alanları yapılaşmaya açılmamıştı. Yeşil alanları çoktu. İnsanlar evlerinden çıktıktan sonra toplanabilecekleri boş alanlar vardı. Bugün toplanma alanları bile kalmadı. Olası bir depremde insanlar dışarı çıktıkları zaman başlarına bir kiremit ya da tuğla mutlaka düşecektir’’ dedi.

‘’Yapı stoku depremde yıkılmayı bekliyor’’

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 21 yıl geçtiğini söyleyen Gökçe şöyle devam etti: ‘’İstanbul başta olmak üzere ülkemizin yapı stoku deprem güvenlikli değil. Umarım ki bu deprem biraz gecikir. Ülkemizi yöneten insanların da aklı başına gelir. Zaten bu anlayışın daha fazla sürdürülebilme şansı yok. Yapı stoku depremde yıkılmayı bekliyor. 1999’da var olan yapı stoku 20 yıl daha eskidi. Dolayısıyla bunlar onarılmadı, güçlendirilmedi. 7 ve üzerinde ortaya yaşanacak bir depremde bu yapılar ciddi ölçüde can ve mal kayıplarına neden olacak. Daha önce yaşamış olduğumuz depremler, yaşayacağımız depremlerin aynı zamanda sağlamasıdır. Bu inanın beni korkutuyor, ürkütüyor. İstanbul başta olmak üzere yapı stokumuzun durumu 99’dan daha iyi durumda değil.’’

‘‘Yeterli hazırlık yapılmıyor’’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ise yaptığı yazılı açıklamada; ülkemizde depreme karşı gerekli önlemlerin alınmadığına dikkat çekerek, ‘’Deprem araştırma uzmanları başta İstanbul olmak üzere ülkemizde büyük depremlerin olacağını, acilen hazırlanmamız gerektiği belirtiyorlar. Ancak tüm uyarılara rağmen yeterli hazırlık yapılmıyor. Bugünden yarına yeterli denetim mekanizması kuramayanlar olası depremlerde yaşanacaklardan sorumludur’’ açıklaması yaptı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER