‘Üzüldük fakat şaşırmadık’

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Giresun’da yaşanan sel felaketinde 7 yurttaşın yaşamını yitirdiğini, 9 yurttaşınsa kaybolduğunu anımsatarak, ‘’Daha önce yaşananların bir kopyası bir kez daha tekrarlandı. Üzüldük fakat şaşırmadık’’ açıklaması yaptı.

‘Üzüldük fakat şaşırmadık’

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Giresun`da yaşanan sel olayıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Karadeniz Bölgesi’nin jeolojik yapısı, topoğrafyası ve iklim özelliklerinin her zaman doğal, teknolojik, biyolojik ve insan kökenli tehlikelerle karşı karşıya olduğu belirtilen açıklamada özetle şöyle dendi:

‘’Ülkemizde afet mevzuatı ve kurumları ne yazık ki mekansal planlama mevzuatı ve kurumlarından kopuktur. Bu kopukluğun giderilerek sorunları çözecek dirençli kentlerin oluşması da istenmemektedir. Oysa riskleri ön plana çıkarmak, risklerin önlenmesi ve olası zararların azaltılması çalışmalarına öncelik vermek modern afet yönetiminin alfabesidir. Günümüzde egemen olan anlayış, yalnızca afet sonrası kriz yönetimi ile sınırlı kalmaktadır. Giresun`da yaşanan afet sonrası İçişleri ve Çevre Bakanlarının bölgeye giderek, "yaranızı sarmaya geldik" demeleri bir kez daha tekrarlandı. Yaralar elbette ki sarılsın. Peki, yaşanan can kayıplarının acısını, evlere düşen ateşin söndürülmesini nasıl başaracaksınız. Yaraları ortaya çıkarmayacak, evlere ateş düşürmeyecek önlemler alınmalıdır.

Giresun ilimiz dahil olmak üzere;

-Dağlara ve kıyılara paralel olarak yapılan yol ve beton duvarlar yağan yağmur sularının denize ulaşmasını engelledikçe,

-Maden arama adı altında ormanlar yok edilip doğanın yapısıyla oynandıkça,

-Dere yataklarına ve üzerine binalar yapılıp af kapsamına alındıkça,

-Yaylalara yeni evler, otoparklar ve beton yollar yapılıp bitki örtüsü ve ağaçlar yok edildikçe,

-Vadileri bozan imar uygulamaları, derelerin doğal akışını engelleyen HES`ler yapıldıkça;

yağan yağmur derelerin taşmasına ve heyelanların oluşmasına sürekli olarak davetiye çıkaracak, can ve mal kayıpları oluşacaktır.

TMMOB İnşaat mühendisleri Odası olarak bir kez daha uyarıyoruz: Doğru olan yol, yaraların oluşmasını engellemektir. Risklere açık olan tehlikeleri ortadan kaldırıp riskleri gidermektir.

Yaşamını yitiren 8 insanımızın yakınlarına baş sağlığı ve sabır dilerken kaybolan 9 insanımız için de bir mucizenin gerçekleşme olasılığının olmadığını üzülerek belirtmek isteriz.’’

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER