Üniversiteler aile şirketlerine döndü

Adrese teslim ilan nedeniyle PAÜ Rektörü’nün görevden uzaklaştırılmasının ardından Batman Üniversitesi Rektörü’nün eşi ve oğlunun üniversitede görev yaptığı ortaya çıktı. Çok sayıda üniversite AKP iktidarı döneminde adeta aile şirketine döndü.

Üniversiteler aile şirketlerine döndü

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağ’ın eşine açtığı özel ilandan dolayı görevden uzaklaştırılmasının ardından bir iddia da Batman Üniversitesi’nden geldi.

Batman Express gazetesinde yer alan habere göre Prof. Dr. Aydın Durmuş eşini ve oğlunu üniversiteye öğretim görevlisi olarak aldı. Rektör Durmuş’un oğlu Mehmet Harun Boğaç Barbaros Durmuş Mimarlık Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapıyor. Üniversitenin sitesinde yer alan bilgilere göre 2014 yılında göreve başlayan oğul Durmuş, aynı dönemde Fırat Üniversitesi’nde de yüksek lisans yapıyordu.


Rektör Durmuş’un eşi Ayla Durmuş ise Teknoloji Fakültesi’nde Doktor Öğretim Üyeliği yapıyor. Ayla Durmuş, Rektör Durmuş Teknoloji Fakültesi Dekanı’yken burada göreve başladı.

Rektörler ve üniversitelerle ilgili nepotizm iddiaları bundan da ibaret değil. Bugüne kadar Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Gaziantep Üniversitesi’ne kadar birçok üniversiteyle ilgili benzer iddialar gündeme geldi. Üniversite mezunu 4 gençten biri işsizken bu şekilde yapılan atamalar oldukça tepki çekiyor.

KTÜ AİLE ŞİRKETİ GİBİ

BirGün'de yer alan habere göre, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü’nün üç kızı, bir damadı ve yeğeni üniversiteye öğretim üyesi olarak yerleşti.

Rektör’ün kızlarından ikisi ve damadı Tıp Fakültesinde öğretim üyesi. Dr. Hanife Baykal Şahin, Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ana bilim dalında, eşi Dr.Mürsel Şahin, Kardiyoloji ana bilim dalında öğretim üyesi. Dr. Öğretim Leyla Baykal Şahin, KTÜ Dermatoloji ana bilimde.

Üçüncü kızı Elif Baykal Kablan ise KTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar bölümünde.

Baykal’ın ablasının oğlu Yusuf Baykal ise Tıp Fakültesi Bilişim Ana Bilimde Dalında görevli.

EŞLERE ATAMA

Gaziantep Üniversitesi’nde yöneticilerinin eşleri öğretim görevlisi olarak aynı üniversitede görev yapıyor. Yöneticiler ve öğretim görevlisi eşleri şöyle:

♦ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Melike Özyurt – eşi öğretim görevlisi Serdar Özyurt
 
♦ Makine Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Hakan Çandar – eşi öğretim görevlisi Dürdane Çandar

♦ Enstitü Müdürü Ali Çekiç – eşi öğretim görevlisi Neşe Tosun Çekiç

♦ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Mehmet Bardakçı – eşi öğretim görevlisi Gül Senem Bardakçı

♦ Akademisyen Uğur Abakay – eşi öğretim görevlisi Zeliha Abakay

♦ Genel sekreter yardımcısı Burhan Akyılmaz – eşi öğretim görevlisi Öznur Akyılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER