TÜİK’ten tartışmalı erteleme kararı

TÜİK 'Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri 2020' bültenini yayınlamayı erteledi. CHP'li Toprak 'Vefat sayıları ile oynandığı TÜİK'in bu tavrıyla doğrulandı' dedi. Konuya ilişkin TÜİK tarafından yapılan açıklamada ise idari kayıtlardan üretilmekte olan istatistiklere ilişkin çalışmaların henüz tamamlanamamış olması sebebiyle ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı.

TÜİK’ten tartışmalı erteleme kararı

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, TÜİK’in her yıl açıkladığı ölüm ve ölüm nedeni istatistiklerinin 2020 yılı verilerinin belirsiz bir tarihe ertelendiğini belirterek "Vefat sayıları ile oynandığı, COVID-19 vakalarının gizlendiği yönündeki öngörüler, TÜİK’in bu tavrıyla doğrulandı" dedi.

Toprak, TÜİK’in 24 Haziran 2021 tarihinde saat 10.00'da yayınlayacağını ilan ettiği "Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri 2020" bültenini yayınlayamadığını, idari kayıtlardan üretilmekte olan istatistiklere ilişkin çalışmaların henüz tamamlanamamış olması sebebiyle ileri bir tarihe ertelendiğini duyurduğunu belirtti.

TÜİK tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şöyle dendi:

‘’Ulusal Veri Yayınlama Takvimine göre 24 Haziran 2021 tarihinde saat 10:00'da yayımlanması planlanan "Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri, 2020" haber bülteni, idari kayıtlardan üretilmekte olan istatistiklere ilişkin çalışmaların henüz tamamlanamamış olması sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21