Trendyol çalışanları mücadelelerini kazandı

Trendyol çalışanlarının mücadelesi sonuç verdi. Trendyol yönetimi sözleşmeli işçilerin hak edişlerine yüzde 38,8 zam yapılacağını açıkladı.

Trendyol çalışanları mücadelelerini kazandı

Trendyol çalışanları, İstanbul’da taleplerini dile getirmek için Maslak’taki merkez ofisin önünde toplandılar.

Çalışanlar, yönetim tarafından teklif edilen yüzde 11 zammı kabul etmediklerini, hiçbir çalışanın eyleme katıldığı için işten atılmamasını talep etmek için bir araya geldiler.

SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLARIN HAK EDİŞLERİNE ZAM 
Kuryeler, bekleyişini sürdürürken Trendyol yönetimi açıklama yaptı ve sözleşmeli çalışanların hak edişlerine yüzde 38,8 zam yapıldığını duyurdu. Çalışanların sabit ücretleri 9 bin lirayken 12 bin 500 liraya yükselmiş olacak.

Trendyol Express çalışanları, tamamlama ücretine yüzde 50 zam, ikinci slotun kaldırılması, hak aramaya katılan işçilerin iş haklarının feshedilmemesi ve çalışanların üzerindeki mobbingin kaldırılmasını talep ediyordu.

YÖNETİMDEN AÇIKLAMA
Trendyol adına yapılan açıklama şöyle:

“Mevcut iş modelimiz doğrultusunda, taşıyıcı iş ortaklarımıza taşıdıkları paket başına ödeme yapılmakta; iş ortağı destek paketleriyle de aylık hakedişlerinin belli bir seviyenin üzerinde kalması sağlanmaktadır.

2022 yılı içerisinde, bir taşıyıcı iş ortağının faaliyet gösterdiği süreye bağlı olarak taşıdığı paket sayısına göre toplam hak edişinin aylık en az 12.500 TL+KDV olması, iş ortaklarımızın da beklentilerini karşılar şekilde, garanti altına alınmıştır.

Mevcut iddialarda ise, sadece iş ortağı destek paketlerinde geçerli olan hizmet bedeli artış oranı ön plana çıkarılmıştır. Tek başına bu oran üzerinden değerlendirme yapmak eksik ve yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER