‘Tasarruf tedbirleri’ günlük gazeteleri nasıl etkileyecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından dün yayımlanan "tasarruf tedbirleri" genelgesinde yer alan ‘Basın ve Yayın Giderleri’ bölümünde ‘kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacağı’’ yer aldı. Kararla birlikte zaten mali sıkıntılar yaşayan günlük gazetelerin daha da kötü tablolarla karşılaşacağına dikkat çekildi.

‘Tasarruf tedbirleri’ günlük gazeteleri nasıl etkileyecek?

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, kamu kaynaklarının maksadına uygun azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek kullanılmasının her kamu kurumu ve görevlisi için bir görev ve aynı zamanda bir mecburiyet olduğu vurgulandı.

Genelgede yer alan ‘Basın ve Yayın Giderleri’ bölümü ise özellikle günlük gazeteler için kötü tablolar oluşturdu. Alınan karar şu şekilde yer aldı:

‘’Kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunmayacak.

İdare faaliyetlerini tanıtmaya yönelik rapor, kitap, dergi, bülten ve benzeri yayınlar basılmayacak, bu dokümanların hazırlanması ve paylaşımı elektronik ortamda yapılacak.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından bastırılması zorunlu görülen dokümanlar ihtiyaç sayısı kadar bastırılacak ve ekonomik malzeme kullanımı tercih edilecek.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20