'Sarısu’nun Antalyalılarda kalması için gerekenin yapılacağına inanıyoruz'

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu Piknik ve Mesire Alanı’nın MUÇEV’e kiralanacağı iddialarının iyice güçlendiğini belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin konuya gereken önemi ve hassasiyeti göstererek işletmeyi hak sahibi olan Antalyalılara, dolayısıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi için gereken çalışmayı yapacağına inanıyoruz’’ dedi.

'Sarısu’nun Antalyalılarda kalması için gerekenin yapılacağına inanıyoruz'

CHP Antalya İl Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açılamada; Sarısu Piknik ve Mesire Alanı’nın, Antalya halkının özellikle yaz aylarında ve hafta sonlarında gidip nefes aldığı, sosyalleştiği, piknik yaptığı, denize girdiği önemli bir alan olduğu belirtildi.

Açıklamada şöyle dendi:

‘‘Son günlerde Antalya halkının gözdesi olan bu alanla ilgili gündeme gelen haberler, acaba Sarısu da Demre Üçağız ve Alanya Kadınlar Plajı gibi Ege ve Akdeniz’in sahil bandında adeta “yağma” yapan MUÇEV adlı firmaya mı devrediliyor? sorusunu akıllara getirdi. Üstüne bir de bu alanın Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gençlik İl Müdürlüğü’ne tahsis edileceği söylentileri, MUÇEV’e kiralanacağı iddialarını iyice güçlendirdi.

Antalyalılar için önemi yadsınamaz olan Sarısu Piknik ve Mesire alanının geçmişine baktığımızda bu alan, 2006 ve 2007 yıllarında Belediye ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan sözleşmelerle 29 yıllığına belediyeye kiralanmıştır. Sonrasındaki süreçte belediye, Sarısu Piknik ve Mesire Alanı’nın yeniden düzenlenmesi ve geliştirilmesi için tip değişikliği yapılarak, D Tipi Piknik ve Mesire alanına çevrilmesini talep etmiştir. Orman Genel Müdürlüğü, mevcut sözleşmeyle bu talebin yerine getirilemeyeceğini belirterek tip değişikliği için sözleşmenin feshedilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Bunun üzerine 2016 yılında sözleşmeler karşılıklı olarak feshedilmiş ve Sarısu Piknik ve Mesire alanı C Tipinden D (Şehir Ormanı) Tipi alana çevrilmiştir. Bu değişikliğin ardından en son 31 Mart Yerel Seçimlerine 5 ay kala Menderes Türel yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi, Sarısu’yu kiralama talebinde bulunmuş ancak Orman Bölge Müdürlüğü de bu talebe cevap vermemiştir. Ta ki seçimler gerçekleşip, belediye yönetimi AKP’den CHP’ye geçinceye kadar. Seçimi kazanan CHP’li Büyükşehir Belediyesine 46 gün sonra 16 Mayıs 2019’da gelen haber ise, Sarısu Piknik ve Mesire Alanının belediyeye verilemeyeceği, ihaleyle kiralanacağı yönündedir. Acaba Antalya Büyükşehir Belediyesi AKP yönetiminde kalmış olsaydı, Sarısu’nun işletmesi yine ihaleyle mi verilecekti? Yoksa belediye işletmeye devam mı edecekti?

Alanın boşaltılması için tebligat gönderildi

Belediye, 2011 yılından bugüne Sarısu’ya 15 milyon lira civarında yatırım yapmış, alanın tüm temizlik, bakım, onarım giderlerini üstlenmiş ve Antalyalıların yoğun rağbet ettiği bu alanı titizlikle işletmiştir. Bunca yatırım ve emeğe rağmen Orman Bölge Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesine, alanın boşaltılması için tebligat göndererek Konyaaltı Orman İşletme Şefliği yetkililerine teslim edilmesi gerektiği bildirmiştir.

Halkın iradesi yok sayılıyor

AKP’nin bakanlıkları, bunca zamandır bu alanı işleten belediyeyi, yapılan milyonlarca liralık yatırımları hiçe sayarak, üstelik alanın iyileştirilmesi için şart koşulan sözleşme feshini koz olarak kullanarak neyi amaçlamaktadır? Olabildiğince iyi hizmet verilip, düşük ücret talep edilerek halkın kullanımında bulunan bu alanları belediyelerin elinden alarak MUÇEV tarzı şirketlere ihalesiz vermek, halkın iradesini ve sosyal yaşam haklarını yok saymaktan ibarettir. Belediyenin hizmet verdiği, yatırım yaptığı, çöpünü toplayıp, suyunu verdiği bu alanı; rant elde etmek amacıyla yandaşlarına peşkeş çekecek olan AKP’ye karşı, başta Antalyalılar olmak üzere yaşam hakkına göz dikilen tüm Türkiye vatandaşları için mücadele edeceğiz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin konuya gereken önemi ve hassasiyeti göstererek; Sarısu Piknik ve Mesire alanı işletmesinin, hak sahibi olan Antalyalılara, dolayısıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi için gereken çalışmayı yapacağına inanıyoruz.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER