'Şans oyunları denetlenmiyor'

TBMM KİT Komisyonu üyesi CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Milli Piyango İdaresi taslak raporunda yer alan bulguya göre, 1 Ağustos 2020 tarihinden 31 Aralık 2020’ye kadar düzenlenen şans oyunu çekiliş faaliyetlerinin mevzuata uygun olarak yapılıp yapılmadığının Milli Piyango İdaresi tarafından denetlenmediği anlaşılıyor” dedi.

'Şans oyunları denetlenmiyor'

Milli Piyango İdaresi’nin Türkiye Varlık Fonu’na devrinden sonra yeniden özelleştirme süreci başlamıştı. Türkiye Varlık Fonu’nun düzenlendiği Milli Piyango ihalesinde tek teklif Demirören-SISAL ortaklığından gelmişti. Buna göre 10 yıl boyunca Milli Piyango, Demirören ve İtalyan ortağı tarafından işletilecek.

Demirören’in satın almasının ardından yapılan bazı çekilişlerden şüphe uyandıran sonuçlar çıkmış ve bu durum CHP tarafından meclis gündemine taşınmıştı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, rapora ulaşan Yavuzyılmaz, “AK Parti döneminde tüyleri yolunan talih kuşu, şans oyunu çekilişleri Sisal Şans’a devredildikten sonra rahmetli olmuştur” diyerek şunları kaydetti: “Milli Piyango İdaresi taslak raporunda yer alan bulguya göre, 01.08.2020 tarihinden 31.12.2020’ye kadar düzenlenen şans oyunu çekiliş faaliyetlerinin mevzuata uygun olarak yapılıp yapılmadığının Milli Piyango İdaresi tarafından denetlenmediği anlaşılıyor. Milli Piyango İdaresinin eli kolu bağlanmış durumda. İzleme ve denetleme görevi kapsamında, çekilişlerde gözlemci bulundurmak dışında bir faaliyeti yok. Kurum kendi maaş ödemelerinde dahi zorlanıyor.”

Habere göre, Sayıştay, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü 2020 yılı taslak denetim raporunda idarenin şans oyunlarında Ağustos 2020 tarihinden beri izleme ve denetleme yetkisini kullanmadığını tespit ederek bu yetkinin kullanılmasını önerdi.

Sayıştay’ın tespitlerinin ardından idare cevabında 1 Ağustos 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki döneme ait lisans konusu faaliyetlerin ilgili mevzuat hükümlerine uygunluğunun görevli başmüfettişler tarafından bu yıl içerisinde denetlenmesinin öngörüldüğü belirtildi. Firmanın kuracağı yazılım ve donanım sistemlerinin teknik çalışmasının devam ettiği de belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21