Salgınla Mücadelede Ek Tedbirler Alınmazsa, Daha Kötü Günler Kapıda

3T Gündem’e konuk olarak ülkemizdeki Covid-19 salgının durumunu ve aşı uygulamalarını değerlendiren Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, tırmanışa geçen vaka sayıları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

20 Ocak tarihinde 6 binlere düşen vaka sayısının bugünlerde ortalama 5 kat artması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Prof. Dr. Nursel Şahin, salgının ilk gününden bu yana alınan tedbirlerdeki ani gevşemeler, denetim eksiklikleri ve mutant virüslerden kaynaklanan bu artış ile ülkemizin üçüncü dalgayı yaşadığını belirterek, günlük vaka sayısında Avrupa’da birinci ülke olduğumuzu söyledi.

Ekonomik ve politik kaygılar sebebiyle alınması gereken katı tedbirlerin alınamadığını belirten Şahin, mutasyonlu virüsler ülkemizde yayılım göstermeden kapanma gibi daha sert tedbirler ile virüs yayılımının engellenmesi gerekirdi diyerek bireysel tedbirlerin yanında kamusal otoritenin de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Covid-19 yayılımını, çok yüksek riskli iller kategorisinde yer alan Antalya özelinde de değerlendiren Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, geçtiğimiz aya göre ilimizde de ortalama %30’luk bir vaka artışı yaşandığını, hastaneye yatış oranlarının ve evde izlenen hasta sayısının arttığını söyleyerek, bu artışın henüz yoğun bakımlara yansımadığını söyledi.

İl özelinde alınacak ek tedbirlerin alınmadığını vurgulayan Şahin, nisan ayında başlayacak turizm sezonuna dikkat çekerek, iç ve dış turizm hareketliliğinin başlamasıyla eğer ek tedbirler alınmazsa vaka sayılarında daha ciddi artışlar beklendiğini de belirtti. En azından kısa çalışma, evden çalışma veya toplu taşımalarda belirli kapasiteyle yolcu alınması gibi daha pratik tedbirlerin hayata geçmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Nursel Şahin, salgını kontrol altına alamasak dahi, artış hızını düşürmemiz gerektiğini belirtti.

Türkiye’de başlatılan aşı kampanyasından bu yana nüfusun ortalama %3’ünün aşılanması hakkında düşüncelerini belirten Antalya Tabip Odası Başkanı, aşı ile ilgili açıklanan plana uyulamadığını ve mevcut hız ile gidilirse ülkemizde aşılamanın ortalama 3 sene süreceğini söyledi. Günlük aşı uygulamasının her geçen gün düşmesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Şahin, elimizde yeterince aşı olmadığını ve bunun sebeplerinin şeffaf bir biçimde açıklanması gerektiğini söyleyerek, mevcut yönetimin yerli aşıyı beklediğine yönelik bir kanaat oluşturduğunu söyledi. İsrail hariç dünyanın tüm ülkelerinin aşı uygulamalarında yavaş kaldığını belirten Prof. Dr. Nursel Şahin, elimizdeki aşı stoklarını acilen artırmamız gerektiğini vurgulayarak, salgınla mücadeledeki en büyük kozumuzun aşı olduğunu belirtti.

Ece Kaymaz Dinler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER