Salda Gölü'nde bilirkişi incelemesi

Millet bahçesi yapılmak istenen Salda Gölü'nde dün keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Salda Gölü'nde bilirkişi incelemesi
banner24

Tüm itirazlara rağmen millet bahçesi yapılmak istenen ve inşaat çalışmalarında da kumsal alana büyük oranda zarar verilen Salda Gölü’nde, dün keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Salda Gölüme Dokunma Platformu Sözcüsü Şakar, “İncelemeye bakanlık avukatları da katıldı ve bizlere projede değişiklik yapıldığı söylendi” dedi

Salda Gölü Millet Bahçesi Projesi'nin içinde yer aldığı alanda dün keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Burdur Yeşilova’da yaşayan beş yurttaşın, Salda Gölü ÖÇKB Çevre Düzeni Planı, Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına karşı açtığı davada, Isparta Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı üzerine dün bilirkişi heyeti göle geldi.

İncelemeye CHP milletvekilleri ile ellerinde dövizlerle vatandaşlar katıldı. Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı ve Salda Gölüme Dokunma Platformu Sözcüsü Gazi Osman Şakar, İncelemeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görevlileri ve avukatları da katıldı. Bakanlık yetkilileri bize ‘Projede, göl kenarındaki yapılara ilişkin değişiklik yapıyoruz’ açıklamasında bulundu” dedi.

Projeyle yılda 1.5 milyon kişinin bölgeye gelmesinin hedeflendiğini söyleyen Şakar, şöyle konuştu: "Kumsal ve göl büyük oradan zarar görür. Hayvanlar bile gölden yeterince yararlanamaz. Yetkililere, göl kenarına millet bahçesi yapılmasıyla buradaki kurdun, kuşun ve balıkların zarar göreceğini anlattım. Gölün kenarına millet bahçesi yapılması gölün ölüm fermanıdır."

Karara göre tekrar yol haritası

Keşif ve bilirkişi incelemesine katılan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, şu bilgileri verdi: İncelemede önce davacı tarafı temsilen konuyla ilgili avukatlarımız görüşlerini bildirdi. Bakanlık tarafı ise savunmasını gerçekleştirdi. Bakanlığın avukatları avukatlarımızın yönelttiği sorulara cevap vermedi. Ölçümler yapıldı ve tutanak altına alındı. Bunda sonrasına hakim heyeti karar verecek. Buna göre biz de tekrar bir yol haritası çizeceğiz. Ayrıca projede değişiklik yapıldığı için yapılan ihalenin geçerliliği de kalmamış oldu ve o nedenle Salda Gölü’ne zarar veren bu şirketle yapılan ihale de iptal edilmeli.

Salda Gölü ‘Millet Bahçesi Projesi’ni 21 milyon 770 bin TL’ye alan Güngör Tarım ve İnşaat Şirketi’ne ait kepçelerle kıyı kazılmış, kumlar 5 kilometre uzağa, taşınmıştı. Tepkinin ardından, şirket hakkında soruşturma başlatılmış, taşınan kumlar da eski yerlerine geri getirilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20