Rusya’dan ithalata büyük yasak

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı Rosselhoznadzor, Antalya ve İzmir'den domates ve biber ithalatını geçici olarak yasakladı. Söz konusu yasakların sebebi ise bu bölgelerden gelen ürünlerdeki 'tarım zararlılarının' bulunması olarak açıklandı. Bölgeye ihracat gerçekleştiren iş insanları ise kararın politik olduğunun altını çizdiler.

Rusya’dan ithalata büyük yasak

turktus.com'un haberine göre, Rus yetkilier pazartesi günü Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı gıda ve kontrol departmanı ile görüştü. Görüşmeden Rosselhoznadzor, bazı Türk ürünlerinde Pepino mozaiği ve kahverengi buruşukluk virüsü gibi zararlıların tespiti konusundaki endişelerini dile getirdi.

Rosselhoznadzor, virüslerin oluşturduğu yüksek tehdidi göz önüne alarak İzmir ve Antalya menşeli domates ve biber ithalatına yasak getirme kararı aldığını duyurdu.

‘Elimizdekileri politik unsurlara yedirmemeleri gerekiyor’

Söz konusu yasaklar hakkında görüş aldığımız ihracatçılar ise mevcut olarak devam eden 200 bin tonluk domates kotasının uzatılma gayretlerini frenlemek için bu yasağın gerçekleştiğine dikkat çektiler. İş insanları yaşananları şöyle özetlediler: ‘’Özellikle Avrupa’da birçok ülkede restoranların tamamen kapalı olması, maaş kesintileri gibi sebeplerden oluşan bireysel bütçe kısıtlamaları, diğer üretici ülkelerinde devrede olması, bizim açımızdan dezavantaj oluşturmuş durumda. Özellikle Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası, pastadan pay alan Çin, Fas, Özbekistan ve İran gibi ülkelerin de şu dönemde rekabetçi fiyatlarla piyasaya girmesi elimizi maalesef zayıflattı. Yetkili bakanlıkların Rusya makamları ile yoğun görüşmeler gerçekleştirmesi gerekiyor. Elimizdeki güçlü kozları sürmeleri ve son derece güvenilir olan ürünlerimizi (%99.8) politik unsurlara yedirmemeleri gerekiyor.’’

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20