RATEM, kamu spotlarına ücretlendirme istedi

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Yönetim Kurulu Başkanı M. Aydın Şerbetçioğlu, üye yayın kuruluşları tarafından yıllardır bedelsiz olarak yayınlanan kamu spotlarının ücretlendirilmesini istedi.

RATEM, kamu spotlarına ücretlendirme istedi

RATEM Yönetim Kurulu Başkanı M. Aydın Şerbetçioğlu, yıllardan beri ücretsiz olarak yayınlanan kamu spotlarının bedeli karşılığında yayınlanması konusunda verilen sözlerin hala yerine getirilmediğine dikkat çekti. 
Süreç hakkında yöneticilerin yanlış bilgilendirildiklerini ifade eden Şerbetçioğlu şu açıklamaları yaptı:
‘’Genelde yöneticilerimizin danışmanlığını yapan kişiler gazeteci kökenli. Ve bu danışmanlar, hala medyanın sadece gazetelerden oluştuğunu düşünüyorlar. Ve desteklenmesi gereken mecranın da gazeteler olduğunu ifade ediyorlar ve yanlış algılar oluşturmaya çalışıyorlar. Bu nedenle de yıllardır bedelsiz olarak yayınlanan kamu spotları hala ücretlendirilmedi. Bugün yüksek telif hakları, enerji bedelleri, uydu kirası bedelleri, RTÜK payları ve RTÜK frekans kullanım bedelleri maliyet yükünü inanılmaz şekilde arttırıyor. Bir ilçede yayın yapan radyonun 20 bin TL civarında, büyük şehirde yayın yapan bir radyonun ise 30-40 bin TL civarında maliyeti bulunuyor. Karasal yayın yapan televizyonların ise 50 ile 150 bin TL arasında, uydu üzerinden yayın yapan televizyonların ise 300 ile 450 bin TL arasında aylık maliyetleri bulunuyor. Yıllardan beri bedelsiz yayınladığımız kamu spotlarının ücretlendirilmesiyle ilgili bakanlıklarımıza talebimizi ilettik. Cumhurbaşkanımıza bu konuyu tekrar arz etmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımız yerel gazeteler destekleniyor. Buna hiçbir şekilde itirazımız yok. Ama medyayı oluşturan radyolar ve televizyonların da desteklenmesini arz ediyoruz.’’ 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2021, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER