Pandemi ve işsizlik fonu işverene yaradı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, İşsizlik Sigortası’nın 2020’nin ilk 7 ayında işsizlere ödenen 6 milyar 344 milyon lira olduğunu belirterek, ‘‘Ne yazık ki işverene ödenen 14.1 milyar lira olmuştur. İşsizlik fonunun amacı dışında kullanıldığı işverenlere, işsizlerden 2,2 katı ile daha fazla faydalandı. Daha da ötesi işverenler, işsizlerden 7.7 milyar daha fazla faydalandı’’ dedi.

Pandemi ve işsizlik fonu işverene yaradı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada pandemi salgınının işgücü ve kısa çalışma üzerindeki ağır sonuçlarının emekçileri yoksulluğa sürüklediğine dikkat çekildi.

Pandemi sürecinde 6,2 milyon emekçinin gelir kaybına uğradığı belirtilen açıklamada şöyle dendi:

İşsizlik sigorta fonu ile işçilere 7 ayda ödenen 6 milyar 344 milyon lira içerisinde işsizlik maaşına başvuran 970 bini kişinin 339 bini maaş almaya başlamıştır. Ancak her 3 kişiden 1’i maaş alabilmiştir.

Emekçilerin işsizlik sigorta fonundan yararlanması ile işverenleri kıyasladığımızda AKP iktidarının emek düşmanı politikaları gözler önüne serilmektedir. İşsizlik Sigortasından 7 ayda işverenlere ödenen toplam 14.1 milyar içerisinde teşvik ve destek gelirleri adı altında 10.4 milyar lira, aktif işgücü programlarından 2,1 milyar lira, işbaşı eğitim progrmları kapsamında 1,6 milyar lira işverene aktarılmıştır. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; emekçilerin alın teri üzerinden kesilen işsizlik fonunun sermayeye ve patronlara teşvik olarak değil, emekçilerin korunmasına ve istihdamın artırılmasında kullanılmasını istiyoruz.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20