Pandemi cezaları iktidarın gelir kapısı oldu!

Koronavirüs salgını sürecinde vatandaşı yalnız bırakan iktidar yılın ilk 5 ayında 8 milyar lira ceza kesti. Hazine'ye cezalardan giren rakam 20.8 milyar lira oldu.

Pandemi cezaları iktidarın gelir kapısı oldu!

Koronavirüsün neden olduğu yıkıma karşı halkın yaralarını sarmak yerine sermayeye kolaylık sağlayan AKP, oluşan açığı halka kestiği cezalarla kapatmaya çalışıyor.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre; salgın hastalık döneminde, maske, sokağa çıkma yasağı ve fiziksel mesafe kurallarına aykırılık gerekçesiyle kesilen cezaların yanında, SGK, trafik ve geciken vergi borcu cezaları yüzünden yurttaşlar milyarlarca TL’lik ödeme yapmak zorunda kaldı. Salgının ülkede görüldüğü Mart 2020’den bugüne kadar kesilen cezaların toplam tutarı, 20 milyar 830 milyon 376 bin TL oldu. Salgın döneminde devletin en yüksek ceza tahsilatı, 2 milyar 576 milyon TL ile bu yılın mart ayında gerçekleşti.

Bu yılın salgın hastalıkla geçen beş ayında, ödenen ceza miktarı 8 milyar TL’yi geride bıraktı. Covid-19 salgınının görülmediği son yıl olan 2019’un ilk beş ayında ise bu tutar 4.6 milyar TL olarak kayıtlara geçti. Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, en çok ceza, idari cezalar kapsamında verildi. Bu cezalar arasında ise pandemi kısıtlamalarına uymayanlara yönelik yaptırımlar yer alıyor.

HEM KİRAYI HEM DE CEZAYI SİLDİLER
Yurttaşa milyarlarca TL’lik cezalar veren ve bu cezaların tahsilatını gerçekleştirmek için girişimlerde bulunan iktidar, yandaşlarını korumak için ise milyarlarca TL’den feragat etti. Sadece İstanbul Havalimanı’nı işleten Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa’nın ortak olduğu İGA’nın 1 milyar 45 milyon avro olan kira borcu tek kalemde silindi. Ayrıca aynı şirketlere İstanbul Havalimanı’nda kurallara uymadığı gerekçesiyle 2020 yılı boyunca kesilen cezaların tamamı da iptal edildi. İGA’ya yapılan toplam kıyağın, yurttaşlara kesilen toplam cezadan daha fazla olduğu ifade edildi.

Kredi paketleri ile salgın döneminde iyice yoksullaştırılan esnafa yapılan yardım, kesilen cezaların yanına bile yaklaşamadı. Halktan salgın sürecinde 20 milyar TL’den fazla para toplayan AKP, “büyük müjde” olarak duyduğu esnaf yardımı için sadece 4.5 milyar TL harcadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20