‘Meclis iradesinin ve hukukun yok sayılmasını kabul etmiyoruz’

KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcü Nurettin Sönmez, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’nin tümden ve derhal geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

‘Meclis iradesinin ve hukukun yok sayılmasını kabul etmiyoruz’
banner24

KESK Antalya Şubeler Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İnsan Hakları Eylem Planı” açıklandığı günden bu yana anti demokratik uygulamalara ve baskı politikalarına her gün bir yenisinin daha eklendiğine dikkat çekildi.

Açıklamada özetle şöyle dendi:

‘‘Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması şimdiye kadar uygulanan hali ve teklifte sunulan biçimiyle sadece adayı değil, birinci hatta ikinci derece yakınlarını da kapsar hale getirilerek toplumun geniş kesiminin hem kendilerinin hem de çocuklarının bugününü ve geleceğini derinden etkileyen, liyakatı değil AKP’ye sadakati esas alan, parti- iktidar ayrımını ortadan kaldırıp devleti tümüyle AKP’lileştirecek kadrolaşmayı kedefleyen, daha çok darbe dönemi uygulamalarındandır.  

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması içkin olarak fişlemeleri de olağan hale getirdiğinden muhalif olsun ya da olmasın tüm vatandaşlarımızın Kişisel Verilerin Korunması başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerini tehdit etmektedir.

Özü itibariyle liyakati ortadan kaldıran, güvenlik soruşturması adı altında “AKP’ye sadakat soruşturması” yapmayı hedefleyen tasarı örgütlenme, sendika seçme hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklere saldırı niteliğindedir.

Yasa tasarısı teklifinin 31 Mart 2021 tarihinde (dün) TBMM gündemine alınması için yapılan oylama esnasında AKP+MHP çoğunluğunun olmaması ve muhalefet parti milletvekillerinin ret oyu vermesi neticesinde gündeme alınması ret edilmiş ve diğer gündeme geçilmiştir. Meclis iç tüzüğü gereği teklifin aynı içerikte ve bir yıl geçmeden yeniden gündeme alınması mümkün değildir. Ancak dün akşamdan bu yana AKP içtüzüğü hiçe sayarak, Meclis iradesine darbe yaparak yeniden oylama yapmak istemektedir. 

İktidarın meclisin iradesini ve hukuku yok sayan yaklaşımını asla kabul etmiyoruz. Bu yaklaşıma karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.''

                                                                                                                

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21