Koronavirüs bahanesiyle alkole yasak

Salgın gerekçesiyle hafta sonu tekel bayilerinin kapatılmasının ardından içki satışının marketlerde de yasaklanmasına tepki yağdı.

Koronavirüs bahanesiyle alkole yasak

Özellikle son 10 yıldır içki konusundaki yasak ve engellemeler salgın sürecinde daha da genişledi. İktidar yaşam şekline müdahale sayılacak yasaklara ara vermiyor. Daha önce saat 22.00’den sonra içki satışına getirilen yasakların devamı da bu süreçte geldi.
 
Covid-19 vakalarındaki artışın ardından uygulanan kısıtlama önlemleri nedeniyle en ağır darbeyi tekel bayileri aldı. Hafta arası zaten saat 21.00’den itibaren sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle satışları engellenen bayiler, hafta sonları tamamen kapatıldı. Salgın nedeniyle zaten zor günler geçiren esnaf bu kararla daha da büyük sıkıntıya düştü.

Hafta sonları saat 10.00-17.00 arası açık olan bakkal, zincir marketlerde ise içki satışı serbest bırakıldı. Bu durumun eşitsizlik yarattığını savunan bayiler duruma itiraz edip hafta sonu açık kalmayı talep etti. Fakat, bu talep de yeni bir yasakla bitti. Bu kez de bu hafta sonundan geçerli olmak üzere açık olan ve ruhsatı bulunan bakkal ve marketlerde de içki satılmayacak. Satış yapanlara para cezası uygulanacak. İktidarın son adımı, yaşam şekline müdahale olarak gö?rüldü ve sosyal medyada tepki yağdı. Esnaf haklı olarak ‘Virüs sadece içki satılan dükkânları mı giriyor’ diye sordu.

OTORİTENİN YAŞAM TARZI DAYATMASI
Türkiye Tekel Bayileri Platformu Sözcüsü Özgür Aybaş, bu kararın tamamen ideolojik ve keyfi olduğunu söyledi. Genelgede böyle bir yasağın olmadığını belirten Aybaş, Birgün'e şunları söyledi: “Zaten saat 22.00 sonrası satış yasasıyla uğraşırken, şimdi bir de 20.00’ye çekildi. Ayrıca hafta sonu kapanma kararı alındı. Burada eşitlik ilkesine uymayan bir durum var. Geçen hafta zincir marketlere alkol satışı serbestken bizlere yasaktı. Meslektaşlarımız dükkânlarından ters kelepçeyle götürüldü. Biz duruma tepki gösterince alkolü tamamen yasakladılar.”

Borçlarını ödemekte zorlandıklarını söyleyen Aybaş, şunları aktardı: “Ne kiramızı ödeyebiliyoruz ne başka bir şey. İntihar noktasına gelen meslektaşlarımız var. Bu konuda tarikatların baskısı mı var diye düşünüyoruz çünkü mantıklı bir açıklaması yok. Alkolle virüsün ne alakası olabilir? Virüs alkol satılan yerlere mi giriyor? Tamamen bir akıl tutulması yaşanıyor. Otoritenin insanlara nasıl yaşayacaklarını dayatması faşistçe bir tutumdur.”
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20